Guttalax projímadlo (laxativum) – Informace a recenze

By | 2.2.2018

Guttalax je účinné projímadlo (laxativum) podávané při zácpě, problémech s vyprázdněním nebo v případech, kdy je nutné vyprázdnit spodní část trávicího traktu. S jeho pomocí lze léčit akutní i chronické problémy neorganického původu. Užívání nijak neovlivňuje přirozené trávicí mechanismy a vstřebávání živin. Vyráběn je ve dvou variantách, a to jako tablety, nebo jako tekutý roztok dávkovaný po kapkách. Hlavní léčebnou složkou je pikosulfát sodný (Natrii picosulfas monohydricus).

Kapky – roztok

Obsah balení: 30 ml

Orientační cena: 130,- Kč

Tablety

Obsah balení: 20 tablet

Orientační cena: 80,- Kč

Složení

Hlavní účinná látka Guttalaxu je pikosulfát sodný. Ten se nachází v 1 ml roztoku v množství 7,5 mg a v 1 tabletě v množství 5 mg. Pomocnými látkami v kapkách jsou čištěná voda, dihydrát natrium-citrátu, monohydrát kyseliny citronové, natrium-benzoát a sorbitol 70% (nekrystalizující). Pomocnými látkami v tabletách jsou pak hydrolysovaný bramborový škrob, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, monohydrát laktosy, rozpustný škrob a sušený kukuřičný škrob.

Podávání

Guttalax mohou užívat všechny osoby, a to s výjimkou dětí mladších 4 let. Dětem by však měl být podáván vždy až po souhlasu lékaře. Pravidelné užívání každý den nikdy nesmí přesáhnout období dvou týdnů. Podává se jednou denně večer, respektive před tím, než jdete spát. Účinky přípravku se dostavují mezi 6 a 12 hodinou po aplikaci, tedy standardně ráno poté co se probudíte. Lék ve formě tablet je nezbytné zapít dostatečným množstvím tekutiny.

  • Dospělí, dospívající a děti starší 10 let: 10 až 20 kapek, nebo 1 až 2 tablety
  • Děti od 4 do 10 let: 5 až 10 kapek, nebo 1/2 až 1 tableta