Hlen ve stolici – nejčastější příčiny a léčba

By | 3.2.2018

Hlen ve stolici není nijak ojedinělým jevem a objevuje se tu a tam v menším množství u velké části populace, obzvláště po zkonzumování většího množství mléčných výrobků naráz. Panika tedy nezbytně namístě. Jistá obezřetnost by však měla přijít ve chvíli, kdy je ho relativně hodně, objevuje se po delší dobu a navíc je doprovázen dalšími komplikacemi, jako je zvýšená teplota, bolest břicha, nadýmání, hnis ve stolici, krev ve stolici či průjem. V takových případech je nanejvýš pravděpodobné, že se jedná o příznak nějakého onemocnění a v té chvíli je zásadní navštívit lékaře, aby provedl příslušná vyšetření vedoucí k odhalení původu problémů.

V prvním kroku se většinou provádí takzvané koprologické vyšetření (mnohdy kombinované s rozborem krve), tedy analýza stolice. Odebraný vzorek je vyšetřen na přítomnost nežádoucích bakterií a parazitů. Pakliže je nález negativní, přistoupí se k vyšetřením přímo na pacientovi – kolposkopie, endoskopie, CT.

Nejčastější příčiny

Stejně jako je tomu v jiných případech i hlen ve stolici může mít poměrně banální a snadno léčitelné příčiny, ale také ty velmi vážné.

1. Infekční onemocnění střev

Infekce střev, obzvláště pak ty bakteriálního původu, naprosto běžně zapříčiňují výskyt hlenu ve stolici. Zcela typické je to u pacientů nakažených salmonelou a kampylobakterem. Nijak nezvyklé to ale není ani u osob postižených úplavicí.

2. Hemoroidy a spol.

Hemoroidy (konkrétně tím myslíme vnitřní hemoroidy), ale také píštěle a další formy narušení tkáně konečníku, naprosto standardně doprovází hlen ve stolici. Dochází zde totiž k nadměrnému dráždění tkáně, která na toto reaguje právě zvýšenou produkcí hlenu. Nezřídka se objevuje i krvácení.

3. Syndrom dráždivého tračníku

Toto funkční střevní onemocnění je hlavně nepříjemné. Reálně nikoho na zdraví ani životě neohrožuje. Projevuje se hlavně nutkavou opakovanou potřebou se vyprázdnit, kterou eskaluje především probíhající stresová situace. Doprovodnými symptomy jsou bolestivost a křeče v břiše, plynatost, průjem a v nejednom případě právě i nadměrná produkce střevního hlenu.

4. Autoimunitní zánětlivé střevní nemoci

Mluvíme zde o ulcerózní kolitidě a Crohnově nemoci, které se projevují těžkými střevními záněty, během nichž je produkován často i hlen (ten je ale v celkovém kontextu těchto nemocí naprosto marginálním problémem). Kromě toho se projevují i hubnutím, krví ve stolici, bolestmi břicha a podobně. V obou případech se jedná se o velmi vážná onemocnění, jejichž příčina není známa a která nejsou léčitelná. Díky moderní medicíně se však u části pacientů daří udržet je alespoň částečně na uzdě. Někteří pacienti však mají v dlouhodobém horizontu těžké zdravotní komplikace nejrůznějšího typu.

5. Potravinové alergie

Hlen může být produkován a následně vylučován společně se stolicí i v rámci alergické reakce jedince na některou ze složek potravy. Klasicky je to třeba lepek. U kojených dětí se takovéto příznaky objevují v rámci reakce na některou ze složek potravy matky (vejce, sója, kravské mléko atp.).

6. Rakovina tlustého střeva

Hlen ve stolici může být současně s jinými projevy příznakem střevního nádoru, který svým růstem dráždí střevní sliznici a ta na to pak reaguje navýšením sekrece. Jedná se ale o méně než více častou příčinu. Hlavním prvotním rozpoznávacím znakem střevního nádoru je především střídání průjmu a zácpy.