Krev ve stolici – formy, příčiny, diagnostika, léčba

By | 3.2.2018

Pakliže se u vás objeví krev ve stolici, není ani trochu nutné hned panikařit a představovat si ty nejhorší možné scénáře. Ve většině případů se jedná o relativně nezávažný a snadno léčitelný problém, přičemž tou nejčastější příčinou jsou právě hemoroidy. Na druhou stranu však rozhodně nelze doporučit, abyste situaci zlehčovali a nad celou věcí mávli rukou. Příčiny krve ve stolici mohou být taky opravdu závažné a v dlouhodobém horizontu reálně i život ohrožující. Signálem o závažnějších příčinách problémů bývají bolest břicha, úbytek na hmotnosti, nechuť k jídlu, vysoká teplota nebo stavy kdy se opakovaně střídá zácpa a průjem. V každém případě navštivte ordinaci doktora a nechce se vyšetřit. On určí diagnózu a na základě ní stanoví i příslušnou formu léčby.

Na závěr úvodu tohoto článku dodejme, že než vyrazíte k doktorovi, zamyslete se, zda jste náhodou nejedli kupříkladu červenou řepu. Ta, ale i jiné potraviny jako třeba borůvky, zcela běžně zabarví stolici a někdy i moč dočervena. Člověku se pak jeví, že má krev ve stolici, ale ve skutečnosti se jedná pouze o tělem vyloučené přírodní barvivo obsažené ve velkém množství v některých potravinách.

Formy výskytu krve ve stolici

Krev může být ve stolici přítomna ve třech základních formách, přičemž jen dvě z nich jsou pouhým pohledem identifikovatelné. Jedná se o jasně červenou krev, tmavou až černou krev a takzvané okultní krvácení. Každá z těchto forem již sama o sobě říká alespoň něco málo o původu zdroje krvácení. Nyní si o každé z nich něco málo řekneme.

Jasně červená krev – Enteroragie

Pakliže se ve stolici objeví jasně červená krev, tedy taková jaká nám začne téct, když se například řízneme, pak se jedná o krev čerstvou a nenatrávenou. Jde o to, že nebyla v trávicím traktu dostatečně dlouho a proto zůstala nedotčena. Z logiky věci tak pochází buď z konce tenkého střeva, z tlustého střeva či z konečníku.

Tmavá až černá krev – Meléna

V případě, že je krev tmavá, respektive obarvila stolici do velmi tmavé barvy, či snad až načerno, tak je již natrávena a tudíž pochází z krvácení, které se objevilo v horní části trávicího traktu. Fakticky se jedná o úsek mezi našimi ústy až téměř po konec tenkého střeva.

Okultní krvácení

V tomto případě se od ostatních dvou liší v tom, že je množství krve natolik malé, že není možné ji zpozorovat pouhým okem. Je třeba provést test na její přítomnost ve stolici. Jeho příčiny mohou být naprosto totožné jako v prvních dvou případech, nicméně problematika okultního krvácení má jedno specifikum. Od zhruba 50 let věku člověka se doporučuje provádět jednou za rok až dva test na okultní krvácení, a to z toho důvodu, že může sloužit jako první varovný signál o možném onemocnění některým z karcinomů spojeným s trávicí soustavou, což se u nás v České republice týká především rakoviny tlustého střeva.