Lactulosa – lék proti zácpě

By | 3.2.2018

Lactulosa (setkat se lze i s označením laktulosa, lactulose a podobně) je lék, s nímž se léčí primárně zácpa. Jedná se tedy o projímadlo – laxativum, jehož cílem je změkčit stolici a usnadnit její obtížné vyprazdňování z našeho těla. Fakticky však z lékařského hlediska může být a také je používána i k několika dalším účelům. Jedním z nich je kupříkladu léčba narušení funkcí mozku způsobených onemocněním jater. Nezřídka je využívána také jako prostředek sloužící k pročištění střev a konečníku pacienta, kterého čeká nějaký druh vyšetření s nimi souvisejícího, jako je třeba rektoskopie, či kolonoskopie.

Co přesně lactulosa je a jak funguje?

Standardně je k dostání ve formě sirupu, nebo nějakého tekutého přípravku k zevnímu užití. Hlavní léčebnou složku tvoří cukr laktulóza, což je uměle produkovaný disacharid složený z fruktózy a galaktózy. Ten není schopna střevní sliznice natrávit, a proto postupuje neporušený až do tlustého střeva, kde ho začne štěpit střevní mikroflóra. Tím začnou být produkovány mastné kyseliny s krátkým řetězcem. To následně vyústí v několik změn.

 1. Zvýší se celková hybnost střev
 2. Sníží se absorpce vody
 3. Sníží se absolutní kyselost střevního prostředí

To jak už jsme si částečně vylíčili, vede k změkčení stolice a zvýšení potřeby jejího vyprázdnění a také ke snížení produkce amoniaku střevní mikroflórou, což je úzce spojeno s již také zmíněnou léčbou poruch funkcí mozku souvisejících s jaterními onemocněními.

Podávání a užívání

 • Jedná se o projímadlo, které má v obecné rovině za následek zvýšené odvodnění organismu, tudíž je pochopitelně namístě ve zvýšené míře dbát na dodržování správného pitného režimu.
 • Za předpokladu, že pacient užívá nějaké léky, pak by se měl o podávání poradit s lékařem, neboť může lactulosa ovlivňovat jejich účinnost.
 • Samotné dávkování je velmi individuální záležitostí, neboť roli hraje hned několik faktorů najednou. Za normálních okolností se doporučená denní dávka pohybuje od 1 do 3 polévkových lžic za den. Výsledkem by měla být měkká stolice, průjem. Tato problematika je však dostatečně rozepsána v přiloženém příbalovém letáku.
 • Je vhodný pro dospělé i děti, avšak v druhém případě je nezbytné podávání konzultovat s ošetřující lékařem. Dětem mladším jednoho roku by měl být přípravek lék podáván jen za předpokladu, že se jedná o velmi závažné důvody.
 • Závažné nežádoucí účinky nejsou známy. U některých osob ovšem může krátkodobě zapříčinit počáteční bolest břicha a zvýšenou plynatost. Tyto projevy mohou být společně s průjmem také signálem o předávkování a v takovém případě je nezbytní snížit dávkování.
 • Lactulosu nesmí užívat osoby s nesnášenlivostí, nebo alergií na laktózu a galaktózu, které jsou v ní obsaženy.
 • Obezřetní by pak měli být také pacienti trpící diabetem, neboť přípravek obsahuje jisté množství volných cukrů. Obecně se nejedná o množství, které by mělo pro tyto osoby znamenat nějaký druh zvýšeného rizika, ale zcela podceňovat tento faktor není radno.
 • ČTĚTE BEDLIVĚ A POZORNĚ PŘÍBALOVÝ LETÁK A ŘIĎTE SE POKYNY, KTERÉ JSOU V NĚM UVEDENY!