Zácpa – definice, příčiny, léčba, komplikace

By | 3.2.2018

Zácpa jako taková může být sama o sobě nemocí, nebo může být naopak projevem nějaké jiné nemoci. V současnosti trápí v rozvinutých zemích necelou třetinu dospělé populace a častěji se s ní setkáme u něžného pohlaví. Z obecného hlediska se jedná především o zdravotní problém, který je nepříjemný, než nějak zvlášť nebezpečný, ale i zde se najdou výjimky.

Důležité je především definovat, co ještě zácpa není a co už naopak je. Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že pokud nechodí každodenně „na velkou“, pak je s nimi v tomto ohledu něco špatně. To je bohužel mylná domněnka. Četnost návštěvy toalety za účelem vyprázdnění stolice závisí na mnoha faktorech, jako je množství zkonzumované stravy a její složení, množství vypitých tekutin, zdravotní stav, stávající hormonální cyklus (to se týká hlavně žen třeba s ohledem na menstruaci), užívané léky, prováděné pohybové aktivity a mnoho dalších. Za zcela v normě je běžně považováno vyprazdňování třikrát denně až třikrát týdně. Fakticky může být i méně časté, a to hlavně s ohledem na množství a strukturu stravy, která může fakticky obsahovat jen minimum odpadního materiálu, který tělo musí vyloučit, ale to se průměrného člověka, který se stravuje obvyklým způsobem, netýká.

Základní znaky definující zácpu

  • K vyprazdňování nedochází ani třikrát za týden a není pravidelné
  • Při samotném vyprazdňování je nutné stolici intenzivně a dlouho vytlačovat (někdy mohou nastat situace, kdy se to nepovede, nebo alespoň ne zcela)
  • Průběh defekace je nepříjemný až bolestivý
  • Ani po defekaci nenastává pocit úlevy a člověk má stále jistý pocit plnosti
  • Stolice je přespříliš pevná a tvrdá, nestandardně suchá, lámavá a drolivá
  • Nemocná osoba trpí celkovým pocitem plnosti, trápí ji mírná až silná bolest břicha a při dlouhodobé zácpě se dostavují i bolesti hlavy a únava

Příčiny vzniku

Za vznikem zácpy mohou stát fyzické i psychické problémy, ale také to může být jejich kombinace. Stejně tak může být zácpa krátkodobá, ale také chronická. Zkrátka a jednoduše za ní mohou stát různé vlivy a jejich kombinace. Pojďme si nyní představit ty nejběžnější.

1. Nevhodné stravování a styl života

Zácpa je dnes do jisté míry považována za civilizační chorobu, neboť za ní u mnoha jedinců stojí jejich životní styl jako celek. Klíčovou roli zde hraje především vláknina, respektive její nedostatek v potravě (přirozenými bohatými zdroji jsou hlavně zelenina, ovoce, celozrnné obilniny a luštěniny). Právě ona má totiž nezastupitelné místo ve vytváření správné konzistence stolice, která pak může následně hladce a přirozeně procházet trávicím traktem. Velkou roli v tomto ohledu hraje i nedostatečný příjem tekutin, které pochopitelně stolici ředí. V tomto směru pak nesmíme zapomenout ani na nedostatečnou pohybovou aktivitu, která vede ke snížené hybnosti střev. Samostatnou kapitolu tvoří ještě narušení biologických hodin jedince, způsobené typicky střídáním denních a nočních směn v zaměstnání.

2. Hemoroidy, anální fisury a ostatní komplikace s konečníkem

Hemoroidy, řitní trhliny, píštěle a všechny obdobné problémy spojené s nepříjemnými pocity a bolestmi v oblasti konečníku mohou zprostředkovaně vést ke vzniku zácpy (samy o sobě ji fakticky nezpůsobují). Princip je to vcelku jednoduchý. Osoba, která nějakými takovými obtížemi trpí, se chce cíleně vyhnout vyprazdňování, které je spojeno s bolestivými stavy. Uměle proto defekaci zadržuje. Tím dává svému tělu najevo, že nechce vyprazdňovat. Dojde tedy ke snížení hybnosti střev a zácpa je na světě. Dodejme pak, že co se týče hemoroidů, funguje to i opačným směrem. Zácpa může jejich vznik zapříčinit.

3. Užívání některých léků a přípravků

Mnoho léků a přípravků, respektive jejich užívání je v menší, či větší míře spojeno se vznikem zácpy. Naprosto ukázkovým příkladem je všem určitě dobře známé morfium (tentýž účinek mají prakticky všechny silné opiáty). Podobně působí též některá antidepresiva, hypnotika (léky na spaní) či přípravky s vysokým obsahem železa. Informace o vedlejších efektech každého léku najdete v příbalovém letáku konkrétního výrobku. Čtěte je proto, prosím.

4. Užívání projímadel – laxativ

Projímadla by měla být používána především u krátkodobé/akutní zácpy, a to ne po příliš dlouhou dobu. Důvod je vcelku prostý. Při dlouhodobém užívání laxativ dojde k ochabnutí střevní svaloviny a tak pak není schopna fungovat normálním způsobem. Pokud bychom to měli říci nějak lidově, pak zkrátka a jednoduše „zleniví“. Buďte proto při užívání projímadla obezřetní a užívejte ho s mírou. Celou situaci jinak můžete paradoxně ještě zhoršit. Na závěr tohoto odstavce dodejme, že je vždy lepší v první řadě přistoupit ke změně stravovacích návyků, než sáhnete po laxativech.

5. Rakovina tlustého střeva (Kolorektální karcinom)

Rakovina tlustého střeva pochopitelně není co do četnosti příliš častou příčinou zácpy, avšak o to víc je závažnější. Nebezpečné na ní je především to, že o ní pacient nemusí po dlouhou dobu vědět a odhalena je až v pokročilém stádiu, kdy už je léčba velmi náročná a ne tolik úspěšná jako při detekci v raném stádiu. V kontextu našeho tématu je naprosto typická tím, že se zácpa střídá s průjmem. Dalšími příznaky jsou krev ve stolici, hlen ve stolici, bolest břicha nebo nechutenství.

6. Psychika a stres

Za krátkodobými i dlouhodobými zácpami může stát psychické rozpoložení člověka ve vztahu k okolí a změnám okolo něj. U některých osob to může být například dlouhodobý stres spojený s pracovním vytížením, u jiných zase stres spojený s přesunem na rodinnou dovolenou. Možností je celá řada. Někteří lidé potom potřebují na defekaci klid a nejsou schopni se vyprázdnit kdekoliv jinde, než u sebe doma. To je spojeno se studem, udržením intimity a bezpečím. Často proto vyprazdňování zadržují (obdobně jako je tomu u lidí s hemeroidy, análními trhlinami atp.) a vzniká u nich zácpa.

7. Nemoci všeho druhu

Zácpa je doprovodným jevem celé řady dalších onemocnění a poruch nejrůznějšího charakteru. Zmiňme třeba sníženou funkci štítné žlázy, cukrovku, Parkinsonovu nemoc, syndrom dráždivého tračníku, demenci a mrtvici. Je jich ale samozřejmě mnohem více.