Dubová kůra na hemeroidy a jiné obtíže

Dubová kůra, respektive odvar z ní je úspěšně používán na hemeroidy, ale i jiné zdravotní komplikace jako jsou třeba proleženiny, plísně nohou, popáleniny, omrzliny, záněty v ústech, průjmy, záněty v trávicím traktu, ekzémy a další kožní problémy, poševní infekce či křečové žíly již odnepaměti. Důvodem jsou látky, které jsou v ní obsaženy. V rámci naší problematiky jsou podstatné především třísloviny (mají antiseptické a antibakteriální vlastnosti a způsobují kompresi tkání) a fytoncidy (mají antibiotické vlastnosti). Především díky nim dubová kůra dezinfikuje, zastavuje krvácení, mírní otoky a zastavuje záněty. Lze ji používat jak zevně, tak vnitřně, a to v závislosti na problému, který nás trápí. Namísto odvaru je dnes pro zevní léčbu často používán spíše gel z dubové kůry, jehož používání je z pochopitelných důvodů ve všech ohledech daleko praktičtější.

Pokud chcete vědět více o gelech z dubové kůry, pak se podívejte sem: GELY Z DUBOVÉ KŮRY

Zde uvádíme několik osvědčených produktů, z nichž je možné odvar z dubové kůry připravit. Reálně je jich ale na trhu daleko více a případné další si můžete sami jednoduše vyhledat na internetu.

APOTHEKE

ApothekeMnožství: 150 g

Složení (použité druhy): Letní

Výrobce/distributor: Mediate

MEGAFYT ARRAY

Megafyt ArrayMnožství: 100 g

Složení (použité druhy): Letní, zimní, pýřitý

Výrobce/distributor: Megyfyt

LEROS

LerosMnožství: 75 g

Složení (použité druhy): Letní, zimní

Výrobce/distributor: Leros

HERBEX

HerbexMnožství: 50 g

Složení (použité druhy): Neuvedeno

Výrobce/distributor: Herbex

Jak odvar připravit

Postupů na přípravu odvaru je hned několik. Někdy se liší poměr dubové kůry a vody, jindy se liší doporučená doba vaření, respektive louhování. My zde uvádíme jakýsi pomyslný zlatý střed mezi oběma extrémy ve všech ohledech. Vyzkoušet ale můžete jakýkoliv jiný postup dle vlastního uvážení. Návod k použití pak pochopitelně naleznete na každém jednotlivém výrobku, který si zakoupíte.

  1. Odvar na sedací koupele, obklady a omývání: Do hrnce nalijeme 0,5 litru vlažné kohoutkové vody a vsypeme 4 polévkové lžíce dubové kůry. Přivedeme k varu a následně vaříme čtvrt hodiny. Necháme zchladnout, scedíme a můžeme používat.
  2. Odvar na kloktání: Postupujeme zcela totožně jako v prvním případě s tím rozdílem, že použijeme jen poloviční množství dubové kůry. Vzhledem k povaze tohoto užití postačí připravit pouze polovinu množství celkového množství (1 polévkovou lžíci kůry + 250 ml vody).
  3. Odvar na pití – čaj: I zde budeme postupovat stejným způsobem. Poměr surovin je 1 čajová lžička na 200 ml vody.

Jak se dubová kůra získává

V našich končinách se získává především z dubu zimního a z dubu letního, přičemž druhý jmenovaný je k léčebným účelům využíván častěji. Fakticky však lze použít i jiné druhy. Intenzita používání jednotlivých druhů pro sběr kůry je dána spíše četností jejich výskytu, než jejich vhodností k těmto účelům jako takovou.

Dubová kůra

Sběr probíhá na podzim, nebo na jaře. Kůra se sloupává z relativně mladých větví o průměru od 2 do 3 centimetrů. Kůra na větvi se vždy nařízne a následně se z ní stáhne. Poté se rozřeže na menší kusy a usuší. Čistě teoreticky je takový sběr možný svépomocí, ale v konečném důsledku to moc smysl nedává, a to hned z několika důvodů.

  • Celý proces je pracný a časově náročný.
  • Dubová kůra se v lékárnách prodává za poměrně minimální částky v řádech několika desítek korun.
  • Pokud nemáte na zahradě vlastní dub, pak rozhodně není vhodné loupat kůru ze stromu, který vám nepatří (v parku, v lese, v cizí zahradě a tak dále).

Možné nežádoucí účinky

Dubová kůra je v přiměřeném množství v obecné rovině zdravotně neškodná, což platí zejména pro zevní užívání. Alergické a jiné nežádoucí reakce jsou jen velmi ojedinělé. Pokud budeme odvar pít, měli bychom striktně dodržovat doporučené dávkování, neboť by nadměrná konzumace mohla vyvolat zvracení, či jiné obtíže. Těhotným a kojícím ženám se pak pití z preventivních důvodů nedoporučuje vůbec.