Vnější hemeroidy

Vnější hemeroidy (nazývané též zevní, nebo externí) se tvoří vně konečníku v místě, kde se nachází svěrače. Z tohoto důvodu jsou dobře vidět bez nutnosti do konečníku fyzicky pronikat, což naopak neplatí pro vnitřní hemeroidy. Dalším základním rozdílem oproti vnitřnímu typu je, že oblast jejich vzniku je protkána citlivými nervovými zakončeními, tudíž jsou s nimi spojeny velmi nepříjemné pocity a bolestivé stavy.

Jak se vnější hemeroidy projevují

Pokud se vám vnější hemeroidy vytvoří, pak to poznáte nejspíše tak, že vás bude oblast konečníku bolet a pokud si na dané místo sáhnete, nahmatáte tam takovou malou jakoby nateklou bouli. Kdybyste se podívali do zrcadla, nebo použili zrcátko, uviděli byste, že máte pod kůží přímo v místě řitního otvoru takovou krví nalitou kuličku velikosti hrášku.

Poznámka: Existují i případy, kdy se vnější hemoroidy nacházejí uvnitř řitě, ale není to až zas tak časté.

Za jistých okolností mohou vnější hemeroidy prasknout a začít krvácet, což se zpravidla stává během hygieny zadnice po vykonání potřeby. To v nejednom případě pochopitelně vede ke vzniku zánětu v daném místě.

Stejně jako u vnitřního typu může dojít i v tomto případě k ucpání hemoroidálního uzle krevní sraženinou, které způsobí trombotický stav. Pokud se tak stane, je naprosto nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Tu ale každý takto postižený pacient vyhledá tak jako tak, neboť se jedná o velmi bolestivou záležitost.




Co vnější hemeroidy způsobuje

Vnější i vnitřní hemoroidy způsobují stejné příčiny:

  1. Sedavý styl života umocněný nedostatkem fyzické aktivity.
  2. Vysoký nitrobřišní tlak (těhotenství, dlouhé sezení na WC, nádorové onemocnění atp.).
  3. Zděděná žilní nedostatečnost.
  4. Nedodržování správného pitného režimu.
  5. Nekvalitní skladba jídelníčku chudá na obsah vlákniny.
  6. Zvýšená tělesná hmotnost.
  7. Časté problémy s defekací (průjem, nebo zácpa).
  8. Špatné fungování pánevního svalstva.
  9. Požívání alkoholu a kouření.
  10. Zvyšující se věk.

Jak vnější hemoroidy léčit

Naprostým základem léčby je změna životního stylu a každý by se měl zaměřit na desatero příčin sepsané o něco výše. To se samozřejmě netýká vrozené žilní nedostatečnosti, či vysokého věku, což jsou faktory, s nimiž nikdo nic neudělá. Ve zkratce by tedy každý, kdo trpí tímto onemocněním a chce se ho zbavit, měl začít zdravě jíst a pít, provozovat alespoň občasnou sportovní aktivitu, případně provádět cviky na posílení pánevního dna a vyhnout se konzumaci alkoholu a tabákových výrobků.

Na trhu pak existuje celá řada výrobků a přípravků pro vnitřní i vnější užití, který pomáhají s léčbou a prevencí vzniku tohoto onemocnění. Zcela nejpoužívanější je mast na hemeroidy (většina produktů je volně prodejná).

V případě, že v hemoroidálním uzlu dojde k žilní trombóze je nejideálnějším léčebným řešením drobný chirurgický zákrok. Ten provede lékař specialista, takzvaný proktolog. Okolí konečníku nejprve lokálně umrtví, následně uzlík lehce nařízne a sraženinu vyndá. Celý zákrok je rychlý a bezbolestný. U pacienta dojde k prakticky okamžité úlevě a následné splasknutí nateklého místa trvá jen pár dní.

Vnější hemeroidy

Diagnóza

Máte-li podezření, že trpíte vnějšími hemeroidy, navštivte odbornou proktologickou ordinaci, kde vám lékař stanoví přesnou diagnózu. Zhruba třetina pacientů, kteří do lékařské ordinace s podezřením na hemoroidy přijdou, totiž trpí jinými problémy, jako jsou třeba záněty análních žláz, píštěle nebo praskliny (fisury).