Mast na hemeroidy

Mast na hemeroidy je společně se změnou životního stylu základem konzervativní léčby nezávažných forem hemeroidů. Pokud nejsou vaše potíže vážné, což potvrdí, či vyvrátí návštěva proktologie, můžete se tohoto onemocnění při zodpovědném přístupu nadobro zbavit. Každému primárně doporučujeme navštívit buď ordinaci praktického lékaře, nebo specializované proktologické pracoviště a své problémy zde konzultovat s odborníkem. Zde jsme vybrali pět nejosvědčenějších volně prodejných mastí na hemeroidy na trhu.

UPOZORNĚNÍ: NEZAPOMEŇTE PEČLIVĚ ČÍST PŘÍBALOVÉ LETÁKY!

Faktu rektální mast

Faktu rektální mastOsvědčená hemoroidální mastička (využitelná i při jiných rektálních obtížích). Obsahuje lokální anestetikum snižující pocity bolesti a pálení, zastavuje krvácení, působí protizánětlivě a napomáhá k obnově postižených tkání. Vyrábí a prodává se též ve formě análních čípků.

Dobexil H UNG

Dobexil H UNGDobexil H je léčebná rektální mast na hemeroidy a další problémy vyskytující se v oblasti okolo konečníku. Obsahuje lidokain, lokální anestetikum zmírňující nepříjemné pocity. Hlavní aktivní léčebnou je dobesilan vápenáty, který zabraňuje tvorbě otoků a obnovuje funkčnost stěn hemoroidálních žil.

VÍCE INFORMACÍ O DOBEXIL H UNG

HemoStop Gel Max

HemoStop Gel MaxPřípravek HemoStop Gel Max je unikátní přípravek k léčbě hemoroidů. Mimo jiné obsahuje extrakty z celkem dvanácti léčivých rostlin a bylin, jako je například měsíček lékařský, aloe vera, jitrocel kopinatý nebo dub letní. Vyznačuje se především svými zklidňujícími, regeneračními, hydratačními a zvláčňujícími vlastnostmi.

VÍCE INFORMACÍ O HEMOSTOP GEL MAX

Preparation H

Preparation HRektální mast Preparation H slouží k léčbě hemoroidů a potlačení nepříjemných pocitů, které způsobují. Napomáhá splasknutí zánětlivého otoku a ulevuje od bolesti, pálení, píchání a svědění konečníku. V prodeji i ve formě čípků.

VÍCE INFORMACÍ PREPARATION H

Procto-Glyvenol

Procto-GlyvenolS pomocí přípravku Procto-Glyvenol lze léčit jak vnitřní hemeroidy, tak vnější hemeroidy. Hlavní aktivní složka slouží k lokálnímu potlačení zánětu a obsažený lidokain také k znecitlivění postižené oblasti, což nemocnému uleví od bolesti a ostatních nepříjemných pocitů. K dostání také jako čípky.

VÍCE INFORMACÍ O PROCTO-GLYVENOL

Než mast na hemeroidy použijete

Jak jsme na tomto webu již několikrát zmínili, pak v případě, že máte podezření na to, že trpíte hemoroidy, je nejlepší navštívit proktologickou ordinaci, nebo alespoň svého praktického lékaře. Jednak tím předejdete špatné diagnóze (vámi pozorované symptomy mohou být projevem několika různých onemocnění) a potom také špatně naordinovanému léčebnému postupu. Pokud se však z jakýchkoliv důvodů rozhodnete léčit sami, nekonzultovat své problémy s odborníkem a plánujete používat mast na hemeroidy (je jedno jakou), pak si ve svém vlastním zájmu přečtěte příbalový leták a dbejte pokynů v něm uvedených. Jedná se o velmi důležitou věc, neboť i volně prodejné medikamenty obsahují látky, které nejsou vhodné zcela pro každého. Zde zmíněné přípravky mohou být rizikové pro děti a mladistvé, těhotné a kojící ženy, osoby trpící chorobami srdce a ledvin, různé skupiny alergiků a tak dále. Nepodceňujte proto tento faktor a předcházejte případným komplikacím svým odpovědným přístupem k léčivům.

Mast na hemeroidy

Jak mast na hemeroidy aplikovat

Mast na hemeroidy je běžně dostupným a současně volně prodejným prostředkem k léčbě hemoroidů, takže ji bez problémů seženete v každé lékárně. Je však třeba brát na vědomí, že jsou její léčebné možnosti značně omezené, byť ne nulové. Jejím hlavním přínosem je úleva od nepříjemných pocitů v oblasti řitního otvoru, ale má samozřejmě i terapeutický účinek, a to především u méně závažných případů. Aplikaci masti můžete provádět zevně a vnitřně způsoby, které si nyní popíšeme.

Co udělat před aplikací

Ať už budete aplikovat zevně, či vnitřně, nejprve musíte provést následující úkony.

 1. Zajděte si na toaletu a vyprázdněte se (k vyprázdnění by totiž nemělo dojít minimálně 1 hodinu po použití, což platí především pro vnitřní použití).
 2. Po defekaci důkladně omyjte řitní otvor. Za tímto účelem navštivte koupelnu, nebo si kupte vlhčené ubrousky (k dostání jsou dokonce i speciální určené na hemeroidy).
 3. Nakonec si velmi důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem (nejlépe antibakteriálním).

Zevní aplikace

 1. Otevřete tubu a vymáčkněte z ní dostatečné a současně přiměřené množství masti na špičku ukazováčku.
 2. Krouživými pohyby vmasírujte ukazováčkem mast na hemeroidy do oblasti řitního otvoru. V závislosti na stavu vašich hemeroidů může být tento úkon do jisté míry nepříjemný až bolestivý, takže není nutné zbytečně tlačit. Přesto však vmasírování proveďte, protože tím urychlíte a ulehčíte absorpci léčebných látek do tkáně.
 3. Po úkonu si opět řádně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem.
 4. Celý úkon opakujte několikrát denně dle doporučení výrobce konkrétního produktu, které najdete v příbalovém letáku.

Vnitřní aplikace

 1. Našroubujte aplikátor (je součástí balení) na tubu s mastí.
 2. Opatrně stiskněte tubu, aby se aplikátor naplnil a vy si byli jistí, že další stisk už bude po zavedení aplikátoru do řitního otvoru tlačit mast na hemeroidy do konečníku.
 3. Nalubrikujte aplikátor, aby bylo zavádění co nejméně nepříjemné a bezbolestné (k tomuto účelu výborně poslouží obyčejná lékařská vazelína, kterou zakoupíte v každé lékárně, ale použít můžete prakticky jakýkoliv jiný vhodný a pro člověka bezpečný lubrikant).
 4. Zaujměte vhodnou pozici (na boku, v lehkém podřepu) a zasuňte celý aplikátor do konečníku.
 5. Jemně stiskněte tubu a tím z ní vymáčkněte přiměřené množství masti přes aplikátor do konečníku.
 6. Vytáhněte aplikátor, odšroubujte ho z tuby a důkladně ho omyjte teplou vodou a mýdlem.
 7. Stejně jako u vnější aplikace opakujte úkon několikrát denně dle doporučení výrobce a po každé aplikaci si nezapomeňte umýt ruce. Nakonec ještě zopakujeme, že minimálně hodinu po úkonu není vhodné se vyprazdňovat, ideálně by to však mělo být několik hodin.

Rozdíl mezi mastí, krémem a gelem

V tomto článku označujeme všechny roztíratelné produkty obecně a fakticky ne zcela správně jako mast na hemeroidy. Faktem ovšem je, že některé jsou masti, některé jsou gely a jiné zase krémy. Nejde zde přitom o to, že by jedny, či druhé byli lepší, ale o to, že jsou postaveny na jiném základu, což může ovlivňovat přinejmenším váš pocit z jejich používání. Pojďme si nyní v krátkosti vysvětlit základní rozdíly mezi nimi a potom si rozebereme detailněji každý zvlášť.

Asi nejzásadnějším rozdílem je, že základní složkou pro výrobu krému a gelu je voda, zatímco u masti je tento základ olejový. Některé krémy obsahují olejnaté složky také, ale ve výrazně menším množství. Onen olejový základ tvoří nejčastěji vazelína a lanolín. Gel obsahuje nějaký druh oleje pouze výjimečně a pokud tak tomu je, pak jen v minimálním množství. Většinou jeho základ tvoří zmíněná voda a nějaká ztužovací látka. Co se týče absorpce a ochrany postiženého místa, pak platí, že nejvýraznější ochranu vytváří pochopitelně mast na hemeroidy, která zanechá na ošetřeném místě i po vstřebaní mastný film. Na opačné straně stojí gel, který se dokonale vstřebá. Někde mezi nimi je pak krém. Když se budeme bavit o vzhledu, pak obecně platí, že mast je tužší, čirá a na první pohled mastná, přičemž po aplikaci ošetřené místo zanechává viditelně lesklé. Gel bývá čirý, někdy lehce zabarvený a po vstřebání nejde prakticky vůbec poznat, že bylo místo ošetřeno. Krém bývá také tužší, ale ne tolik jako mast na hemeroidy a zpravidla má bílou barvu. Fakticky se nevstřebává tak dobře jako gel, ale ani on není po vstřebaní viditelný.

Masti

 • Mají polopevnou konzistenci a jejich základ tvoří uhlovodíky (vazelína, parafíny, rostlinné oleje, živočišné tuky, průmyslově vyráběné tuky a oleje)
 • Neobsahují vodu a tudíž není nutné používat při jejich výrobě konzervanty
 • Mají silný mastící efekt a jsou tak vhodné pro pokožku, která má tendenci se vysoušet
 • Mastnota podporuje vstřebávání pronikání léčebných látek do tkáně a zvyšuje tak účinnost přípravku
 • Vytváří na povrchu mastný film, který chrání před vnějšími vlivy
 • Kvůli onomu mastnému filmu zabraňují plnohodnotnému pocení a tudíž nejsou obecně řečeno vhodné pro některé druhy kožních onemocnění nebo když je horko

Krémy

 • Jejich základ tvoří emulze vody a oleje
 • V závislosti na typu se může jednat o emulzi oleje ve vodě, nebo emulzi vody v oleji
 • Pokud je základem emulze oleje ve vodě, je přípravek snadno roztíratelný a nezanechává ošetřené místo mastné
 • Pokud je základem emulze vody v oleji, je přípravek více mastný a zanechává na ošetřeném místě znatelný mastný film
 • Kvůli obsahu vody obsahují krémy konzervační látky a emulgátory, které mohou potenciálně způsobovat alergickou reakci konkrétního pacienta

Gely

 • Jsou to přípravky tvořené karbomery, či ethery celulózy ve spojení s vodou, nebo směsí vody a alkoholu
 • Při kontaktu s kůží se rozpouští a po absorpci na ni nechávají jemný nerozeznatelný film
 • Ze všech zde zmíněných přípravků mají největší tendenci vysoušet kůži

Další léčebné přípravky a produkty

Navzdory tomu, že je mastička nejvíce známá, praktická, dostupná a využívaná forma konzervativní léčby hemoroidů, existují i další alternativní a doplňkové produkty. Mezi ty patří čípky na hemeroidy, sedací koupele, čaje, tablety a speciální hygienické ubrousky.

Rektální čípky

Rektální čípek je nejpoužívanější alternativa za mastičku. Pokud konkrétní výrobce nabízí léčebný přípravek jako mast a čípky, pak jsou léčebné složky v nich obsažené totožné. Jedná se tedy o jiný způsob užívání. Samotný čípek má podlouhlý válcovitý tvar se špičkou na jednom z konců pro snadnější aplikaci. Před aplikací čípku je nutné se vyprázdnit a řiť umýt. Poté se stačí mírně předklonit a čípek prstem zasunout dostatečně hluboko do konečníku.

Sedací koupele

Velmi často používanou podpůrnou léčbou je takzvaná sedací koupel. Nejedná se o nic jiného, než o výluh z různých bylin a rostlin, do kterého si člověk sedne. Hlavním přínosem těchto koupelí jsou jejich stahující (adstringentní) účinky. Nejpoužívanější složkou směsí pro tyto koupele je dubová kůra. Používá se též kůra kaštanu koňského, vilín virginský, listy ořešáku královského nebo lnice květel.

Tablety

Na trhu jsou dnes k dostání i různé podpůrné přípravky, respektive doplňky stravy ve formě tablet. Ty zpravidla obsahují nejrůznější léčebné látky, výtažky z bylin a také probiotika a prebiotika. Dost často se lze setkat i s produkty, které tvoří jakousi komplexní léčebnou kůru na hemoroidy. Tyto produkty se prodávají jako balíčky a obsahují jak mast na hemeroidy, tak tablety. Účinek takové kůry by tedy měl být teoreticky silnější.