Svědění konečníku – možné příčiny a léčba

By | 10.1.2018

Svědění konečníku (latinsky pojmenováno pruritus ani) není samo o sobě onemocněním, nýbrž je projevem nějakého onemocnění. Možností bohužel existuje celá řada. Někdy je diagnóza snadná, jindy obtížná a najdou se i výjimečné případy, kdy se příčinu nepodaří odhalit. Situaci však není vhodné podceňovat, protože svědění konečníku může být příznakem velmi závažného onemocnění. Na druhou stranu se však nemusíte hned strachovat, neboť se zpravidla jedná o relativně banální problémy, které jsou snadno léčitelné. Tak, či onak doporučujeme (ostatně jako vždy) navštívit svého praktického lékaře, nebo proktologa, který stanoví diagnózu a následnou vhodnou formu léčby.

Svědění konečníku

Nejčastější onemocnění způsobující svědění konečníku

Zde uvádíme několik nemocí, které mohou stát za svěděním konečníku. Tento výčet však není ani zdaleka kompletní, neboť reálných příčin mohou být desítky. Některé nemoci jsou relativně banální a poměrně snadno léčitelné, jiné jsou velmi závažné. Utvoříte si tak alespoň představu o tom, že podceňovat tento sice nepříjemný, ale jinak zdánlivě neškodný projev není zcela namístě.

Hemoroidy

Hemoroidy, lidově a z lékařského hlediska nepřesně mnohem častěji pojmenovávané jako hemeroidy jsou nemocí, která v jednoduchosti řečeno spočívá v rozšíření a následném zanícení žilních pletení v konečníku. Svědění konečníku je typické obzvláště pro vnější hemoroidy, které se tvoří již v tkáni bohatě protkané nervy. V nejednom případě je provází též krev ve stolici, respektive krvácení z konečníku. V závislosti na závažnosti se přistupuje buď ke konzervativním, nebo operačním léčebným postupům. K těm konzervativním se řadí prakticky výhradně mast na hemeroidy, čípky na hemeroidy, gel z dubové kůry, dubová kůra ve formě sedacích koupelí, úprava životního stylu a změna stravovacích návyků. K operačním postupům patří drobné ambulantní zákroky, ale i komplikované invazivní operace.

Anální trhlina

V jednoduchosti řečeno se jedná o prosté natržení tkáně řitního otvoru, ke kterému dojde při jejím přespřílišném oslabení a/nebo zatížení. Za vznikem může stát dlouhodobá zácpa, dlouhodobý průjem, porod, některé pohlavní nemoci, střevní záněty. I anální trhlina je doprovázena krvácením z konečníku, respektive krví ve stolici a proto jsou lidmi společně s hemoroidy v mnoha případech navzájem zaměňovány. I u análních trhlin se dle jejich závažnosti přistupuje buď ke konzervativní, nebo s operací spojené léčbě. Ta konzervativní je v zásadě totožná jako u hemoroidálních onemocnění a mnohdy se používají i totožné přípravky.

Nevhodná hygiena

V tomto případě se nevhodnou hygienou nemyslí pouze nedodržování základních hygienických návyků, ale naopak také něco, co by se dalo označit za přespřílišnou hygienu. První případ je asi všem jasný. Řitní otvor by měl být po defekaci dostatečně a zároveň citlivě očištěn pomocí toaletního papíru a případně i omyt vlažnou vodou, pokud to situace vyžaduje. V druhém případě jde o to, že když budeme řitní otvor nadměrně čistit a mýt pomocí různých mycích prostředků, může snadno dojít k oslabení a podráždění citlivé tkáně v této oblasti. Jinými slovy, všeho s mírou. Žádný z extrémů není přínosný.

Roupy

Roupy jsou infekčním onemocněním špinavých rukou, které spočívá v zavlečení si parazitického červa – Roup dětský do svého těla. Jak již název napovídá, trpí jimi především děti, ale ani u dospělých není nijak ojedinělé. V čem tkví celý problém? Samičky roupů u nakažených osob vylézají během noci ven z konečníku a v jeho okolí kladou vajíčka. Ty následně způsobují svědění. Postižená osoba se začne v oblasti konečníku škrábat. Bezstarostné děti to bez přemýšlení často provedou přímo svou rukou bez jejího následného umytí. Vajíčka jim na ní ulpí, čímž se z nich stává přenašeč. Jakmile na něco sáhnou, vajíčka tam zůstanou. Když na dané místo sáhne jiná osoba, která si neumyje ruce a poté se nějakým způsobem dotkne něčeho, co si dá následně do úst, automaticky se nakazí. Fakticky jsou však vajíčka natolik lehká, že mohou i poletovat vzduchem a tak nemusí dojít k nákaze přímo kontaktem.

Onemocnění roupy se dá poměrně snadno rozpoznat výskytem vajíček, nebo dokonce dospělců roupů ve stolici. Současná léčba pomocí antiparazitik je snadná a vysoce účinná.

Karcinom řitního otvoru

Rakovin řitního otvoru existuje hned několik typů. Obecně jsou celkem nebezpečné, nicméně na druhou stranu se je daří odhalovat již v raných stádiích a tak bývá léčba značně úspěšná. Nezbytným základem je pochopitelně včasná návštěva lékaře. Zde není nutné propadat panice, karcinomy řitního otvoru jsou v zásadě dosti vzácné, a to přinejmenším ve srovnání s jinými karcinomy. Hlavně si je nepleťte s rakovinou tlustého střeva, což je naopak v našich končinách velký strašák. Jedná se o odlišné nemoci.

Další příčiny

Jak jsme psali již výše, onemocnění, která vedou ke svědění konečníku, může být mnoho. Ta mohou k tomuto typu obtíží vést přímo, ale i nepřímo. Patří sem kupříkladu ekzémy, bakteriální a kvasinkové infekce, plísně, jaterní onemocnění, alergie, píštěle, záněty, lupénka, cukrovka či dermatitida. Reálnými příčinami, které nejsou spojeny s nějakým druhem nemoci, pak mohou být nevhodné hygienické prostředky, antibiotická léčba, nežádoucí potraviny nebo oblečení z nevhodných materiálů.