Termín probiotika je z medicínského hlediska souhrnné označení pro jisté skupiny bakterií, které mají významný pozitivní vliv na naše zdraví a tudíž je žádoucí, aby se v našem těle nacházeli, a to konkrétně v našich střevech. Probiotiky jsou označovány též preparáty, respektive doplňky stravy, které tyto bakterie obsahují. Kmenů bakterií, které se mezi ně řadí, je hned několik desítek a mají dosti krkolomné názvy, takže je zde nebudeme zbytečně vyjmenovávat. Koneckonců je lze souhrnně pojmenovat jako laktobacily a bifidobakterie.
Jejich vůbec prvním zdrojem pro naše tělo je mateřské mléko. V průběhu dalšího života jsou pak jejich nejpřirozenějším zdrojem živé mléčné výrobky, kam řadíme kupříkladu pravý jogurt, kefír, zákys, kyšku, acidofilní mléko a obdobné kysané produkty. Tělu je můžeme dodávat i již zmíněnými doplňky stravy, které je obsahují. Obecně se ale doporučuje volit je v situacích, kdy není vhodné, nebo možné sáhnout po kysaných mléčných výrobcích, které jsou jejich přirozenějším zdrojem.
A co jsou prebiotika?
Nejedná se o synonymum, nicméně probiotika jsou na prebioticích doslova a do písmene životně závislá. Jsou totiž jejich potravou. Laktobacily a bifidobakterie se jimi živí, díky čemuž mohou naše střeva obývat, rozmnožovat se v nich a trvale je kolonizovat. A co to tedy konkrétně je? Jedná se o nestravitelnou složku potravin v podobě oligosacharidů. Mezi dvě nejdůležitější řadíme dobře známou vlákninu a inulin. Na vlákninu je bohatá víceméně každá zelenina a ovoce. Nejlepším zdrojem inulinu jsou pak v našich končinách čekanka, česnek, pórek a cibule.
Probiotika při užívání antibiotik
Když jsou člověku nasazena antibiotika, pak v těle dochází k plošnému hubení živých organismů všeho druhu bez ohledu na to, zda je tento organismus tělu prospěšný, či nikoliv. Cílem antibiotik se tak stávají i laktobacily a bifidokultury v našich střevech, čímž je následně přímo postiženo mimo jiné i naše zažívání. Problémy s trávením a kvalitou stolice potrápí během a po užívání antibiotik v menší či větší míře prakticky každého. Právě proto je nanejvýš vhodné ihned po ukončení léčby začít konzumovat ve zvýšeném množství probiotika obsahující potraviny, nebo preparáty. Dojde tím k rychlému obnovení přirozené střevní mikroflóry a celkově rychlejšímu zotavení po prodělané nemoci.