Glycerinové čípky – přípravky, užívání, zkušenosti

By | 16.5.2018

Glycerinové čípky jsou osvědčený a velmi oblíbený zdravotnický prostředek usnadňující vyprazdňování a pročisťující dolní část trávicího traktu. Používány jsou především pacienty, které trápí zácpa, hemoroidy, anální trhliny a další obdobné zdravotní potíže. Jejich aplikace je také často předepisována pacientům, které čeká vyšetření a případně i zákrok v oblasti konečníku nebo tlustého střeva (jako je třeba rektoskopie a kolonoskopie). Po zavedení dochází jednak k vyvolání vyprazdňovacího reflexu, ale také ke zvýšení kluzkosti střevní stěny a změkčení a nabobtnání stolice, což fakticky podpoří vyprázdnění ve všech ohledech. Používat je mohou dospělí i děti a také těhotné a kojící ženy (vždy však ideálně po konzultaci s lékařem, nebo lékárníkem). Aplikace se provádí klasickým způsobem, a to zasunutím do konečníku přes řitní svěrač. Nástup účinku je velmi rychlý. Zpravidla to trvá nanejvýš půl hodiny, ale mnohdy se účinky projeví již po několika málo minutách.

Na trhu je v současné době běžně k dostání jen několik málo produktů od dvou různých výrobců. Pacientům to ale fakticky nemusí příliš vadit, protože se jedná o víceméně unifikovaný produkt. Obecně platí, že dospělé osoby a mladiství používají čípky o hmotnosti okolo 2 gramů, ve výjimečných případech pak o hmotnosti okolo 3 gramů. Děti a kojenci pak čípky o hmotnosti okolo 1 gramu. Konkrétní informace o daném produktu a jeho užívání si pochopitelně vždy předem prostudujte v přiloženém příbalovém letáku.

Glycerinové čípky pro dospělé

Sanova Suppositoria Glycerini 2 gramy

Suppositoria glycerini Sanova 2 gHodnocení uživatelů: 90%

Počet kusů v balení: 10 kusů

Orientační cena: 65,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A KDE SE DAJÍ KOUPIT

Sanova Suppositoria Glycerini Extra 3 gramy

Suppositoria glycerini Sanova 3 gHodnocení uživatelů: 95%

Počet kusů v balení: 10 kusů

Orientační cena: 100,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A KDE SE DAJÍ KOUPIT

Dr. Müller 2,2 gramu

Glycerinové čípky pro dospěléHodnocení uživatelů: 90%

Počet kusů v balení: 12 kusů

Orientační cena: 70,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A KDE SE DAJÍ KOUPIT

Glycerinové čípky pro děti

Sanova Suppositoria Glycerini pro děti 1 gram

Glycerinové čípky pro dětiHodnocení uživatelů: 75%

Počet kusů v balení: 5 kusů

Orientační cena: 60,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A KDE SE DAJÍ KOUPIT

Základní obecné informace spojené s užíváním

Dbejte všech pokynů a doporučení uvedených v příbalovém letáku konkrétního produktu. Současně informujte všechny zúčastněné lékařské pracovníky o vašem zdravotním stavu, alergiích a lécích, které užíváte.

Než přikročíte k aplikaci

Za žádných okolností přípravek neužívejte, pokud jste alergičtí na glycerin, který je jeho hlavní léčebnou složkou.

Abyste měli jistotu, že je pro vás bezpečné čípky použít, informujte svého doktora o následujících zdravotních obtížích a okolnostech, pakliže se vás týkají:

 • Nevolnost, zvracení, bolest břicha

 • Krvácení z konečníku

 • Ulcerózní kolitida

 • Toxické megakolon

 • Změna vyprazdňovacích návyků trvající dva týdny a více

 • Užívání jiného projímadla trvající déle než týden

Mějte na paměti, že ačkoliv se tento zdravotnický prostředek považuje za široce bezpečný, nedoporučuje se přistupovat k jeho užívání bez konzultace s lékařem u těhotných a kojících žen a dětí mladších 2 let. Současně nezapomínejte na to, že jsou pro děti určené speciální verze přípravků se sníženým obsahem účinné látky.

Užívání a zavádění

Užívejte a zavádějte čípky dle pokynů výrobce, nebo dle instrukcí od vašeho ošetřujícího lékaře. Nepřekračujte doporučenou denní dávku ani dobu užívání. Nadměrné užívání projímadel jakéhokoliv typu může způsobit poškození nervů, svalů a jiných tkání v dolní části vašeho trávicího traktu. Čípky nepolykejte, jsou určeny výhradně k aplikaci do konečníku. Před aplikací si důkladně umyjte ruce a případně si i nasaďte zdravotnické latexové rukavice.

Základní postup zavádění

 1. Odstraňte ochranou fólii obalu a vyjměte z něj čípek. Příliš se nezdržujte a postupujte co nejrychleji, čípek by vám totiž mohl začít v rukou tát a vám by se pak nemuselo podařit ho zavést.

 2. Lehněte si na levý bok. Spodní nohu mějte nataženou, horní si přitáhněte směrem k bradě a držte ji pokrčenou. Nyní čípek pomocí ukazováčku zasuňte špičatou stranou přes řitní svěrač do konečníku, a to dostatečně hluboko (zhruba 3 centimetry), aby ho svěrač nemohl vytlačit nazpět ven.

 3. Pro vaše vlastní pohodlí zůstaňte dále ležet alespoň několik minut, dokud čípek nepovolí. Není ale vůbec na škodu zůstat ležet po celou dobu, než u vás vznikne potřeba se vyprázdnit. Záleží to ale jen na vás.

Účinek ze dostavuje nejčastěji za čtvrt až půl hodiny, ale může to být také méně, nebo naopak více. Nemělo by to však trvat déle než jednu hodinu. Pokud se tak stane, raději se o dalším postupu poraďte s vaším doktorem.

Glycerinové čípky uchovávejte v chladu a suchu. Zpravidla je možné mít je i uložené v lednici. Konkrétní informace týkající se skladování opět najdete v přiloženém příbalovém letáku.

Dávkování a předávkování

Obecně platí, že by se glycerinové čípky měly užívat jen v případě nutnosti vyvolat vyprazdňování, které stačí vykonat jednou denně a tomu standardně odpovídá i dávkování tohoto léčebného prostředku, tedy jedenkrát denně. Předávkování glycerinem sice není považováno za život ohrožující, ale ani tak nepřekračujte doporučené denní dávkování. V případě pozření vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Neužívejte glycerinové čípky současně s jiným druhem projímadla, pokud vám to výslovně nepovolí, nebo nenařídí váš ošetřující lékař.

Vedlejší účinky a alergické reakce

U některých osob se může objevit řada méně či více závažných vedlejších účinků a někdy také alergické reakce. Zde je krátký výčet těch nejčastějších.

Běžné vedlejší účinky:

Závažné vedlejší účinky vyžadující další lékařskou konzultaci:

 • Křeče a bolesti břicha

 • Krvácení z konečníku

 • Žádná odezva trávicího traktu na užití glycerinových čípků hodinu a více po zavedení

Alergické reakce:

 • Kopřivka

 • Zhoršené dýchání

 • Otok obličeje, rtů, jazyka či hrdla

Zkušenosti uživatelů s užíváním

Klára Hejduková

Už několikrát jsem je vyzkoušela a vůbec nejsou špatné. Než jsem je použila poprvé, tak jsem z toho měla jisté obavy, ale ty byly zbytečné. Fungují vážně bezvadně, ale je potřeba to udržet, než se dokonale rozpustí, což chce trochu vůle. Je to ale spíš nárazové řešení při akutních problémech a dlouhodobě by se rozhodně užívat neměly. Mě se jako dlouhodobé řešení bez možných vedlejších účinků osvědčilo brát psyllium, což je prakticky obyčejná vláknina.


Jana Pilařová

Mě glycerinové čípky hodně pomohly po porodu, kdy jsem měla vážně velké problémy s tím se vyprázdnit. Díky nim to šlo, a to dokonce zcela bez bolesti. Stolice byla opravdu výrazně měkčí, jak se píše.


Denisa Vlachová

Jsou dobré a zabírají, ale mohou se brát v kuse jen po omezenou dobu, protože na ně může vzniknout návyk a pak už se bez nich nevyprázdníte ani náhodou. Jsou tedy vhodné při skutečně akutních a naléhavých případech. Dlouhodobých řešením může být třeba lactulosa, s níž mám v tomto ohledu dobré zkušenosti.


Lenka Šlechtová

Měla jsem je jednou a byť mi pomohly, tak jsem s nimi skončila a raději si koupila Guttalax. Neskutečně mi totiž tlačily na svěrač a měla jsem problém je v sobě udržet, aby se pořádně rozpustily a měly ten správný účinek.


Miluše Krausová

Dobrá věc, ale musí se s nimi opatrně, aby nevznikl návyk, který by v delším horizontu jen vše zhoršil.


Tereza Stehlíková

Používala jsem je po porodu kvůli hemeroidům a byla to obrovská úleva. Jednak to nebolelo a taky to myslím hodně pomohlo se samotnou léčbou těch hemeroidů, protože nebyly při vyprazdňování tolik drážděny.


Eva Vejvodová

Už během těhotenství jsem trpěla naprosto nepředstavitelnou zácpou a ještě se mi k tomu udělaly hemeroidy. Bez glycerinových čípků bych se nevyprázdnila ani kdyby já nevím co. Všem, kdo mají velké problémy vykonat potřebu je vřele doporučuji, pomůžou.


Jitka Postránská

Když se mi udělaly hemeroidy, tak mi glycerinové čípky vážně hodně pomohly. Neměla jsem sice problém se vyprázdnit, ale bylo to dosti bolestivé. Tím jak došlo ke změkčení stolice, tak bolest ustoupila. Hemeroidů mě pak zbavil gel z dubové kůry a dnes už jsem zcela v pohodě.


Lukáš Milota

Jak mají všichni při cestování problém s tím, že dostanou průjem, tak já mám úplně opačný problém a tím je zácpa. Glycerinové čípky si s ní zatím pokaždé skvěle poradily, takže jsem s nimi spokojený.


Radka Holíková

Glycerinové čípky jsem kdysi použila při silné zácpě na doporučení mé doktorky a pomohly dokonale. Navíc je na nich super to, že stojí pár korun a ne majlant, jako jiné léky.