Lactulosa – lék proti zácpě

By | 3.2.2018

Lactulosa (setkat se lze i s označením laktulosa, lactulose a podobně) je lék, s nímž se léčí primárně zácpa. Jedná se tedy o projímadlo – laxativum, jehož cílem je změkčit stolici a usnadnit její obtížné vyprazdňování z našeho těla. Fakticky však z lékařského hlediska může být a také je používána i k několika dalším účelům. Jedním z nich je kupříkladu léčba narušení funkcí mozku způsobených onemocněním jater. Nezřídka je využívána také jako prostředek sloužící k pročištění střev a konečníku pacienta, kterého čeká nějaký druh vyšetření s nimi souvisejícího, jako je třeba rektoskopie, či kolonoskopie.

Lactulosa Biomedica

Lactulosa Biomedica 500 mlSpokojenost uživatelů: 90%

Obsah balení: 500 ml

Průměrná cena v lékárně: 135,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A SROVNÁNÍ CEN

Laktulosa Sandoz

Laktulosa Sandoz 500 mlSpokojenost uživatelů: 90%

Obsah balení: 500 ml

Průměrná cena v lékárně: 145,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A SROVNÁNÍ CEN

Duphalac laktulóza

Duphalac laktulóza 500 mlSpokojenost uživatelů: 95%

Obsah balení: 500 ml

Průměrná cena v lékárně: 160,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A SROVNÁNÍ CEN

Lactulose AL

Lactulose AL sirup 500 mlSpokojenost uživatelů: 90%

Obsah balení: 500 ml

Průměrná cena v lékárně: 130,- Kč

VÍCE INFORMACÍ A SROVNÁNÍ CEN

Co přesně lactulosa je a jak funguje?

Standardně je k dostání ve formě sirupu, nebo nějakého tekutého přípravku k zevnímu užití. Hlavní léčebnou složku tvoří cukr laktulóza, což je uměle produkovaný disacharid složený z fruktózy a galaktózy. Ten není schopna střevní sliznice natrávit, a proto postupuje neporušený až do tlustého střeva, kde ho začne štěpit střevní mikroflóra. Tím začnou být produkovány mastné kyseliny s krátkým řetězcem. To následně vyústí v několik změn.

 1. Zvýší se celková hybnost střev
 2. Sníží se absorpce vody
 3. Sníží se absolutní kyselost střevního prostředí

To jak už jsme si částečně vylíčili, vede k změkčení stolice a zvýšení potřeby jejího vyprázdnění a také ke snížení produkce amoniaku střevní mikroflórou, což je úzce spojeno s již také zmíněnou léčbou poruch funkcí mozku souvisejících s jaterními onemocněními.

Podávání a užívání

 • Jedná se o projímadlo, které má v obecné rovině za následek zvýšené odvodnění organismu, tudíž je pochopitelně namístě ve zvýšené míře dbát na dodržování správného pitného režimu.
 • Za předpokladu, že pacient užívá nějaké léky, pak by se měl o podávání poradit s lékařem, neboť může lactulosa ovlivňovat jejich účinnost.
 • Samotné dávkování je velmi individuální záležitostí, neboť roli hraje hned několik faktorů najednou. Za normálních okolností se doporučená denní dávka pohybuje od 1 do 3 polévkových lžic za den. Výsledkem by měla být měkká stolice, nikoliv průjem. Tato problematika je však dostatečně rozepsána v přiloženém příbalovém letáku.
 • Je vhodný pro dospělé i děti, avšak v druhém případě je nezbytné podávání konzultovat s ošetřující lékařem. Dětem mladším jednoho roku by měl být přípravek lék podáván jen za předpokladu, že se jedná o velmi závažné důvody.
 • Závažné nežádoucí účinky nejsou známy. U některých osob ovšem může krátkodobě zapříčinit počáteční bolest břicha a zvýšenou plynatost. Tyto projevy mohou být společně s průjmem také signálem o předávkování a v takovém případě je nezbytní snížit dávkování.
 • Lactulosu nesmí užívat osoby s nesnášenlivostí, nebo alergií na laktózu a galaktózu, které jsou v ní obsaženy.
 • Obezřetní by pak měli být také pacienti trpící diabetem, neboť přípravek obsahuje jisté množství volných cukrů. Obecně se nejedná o množství, které by mělo pro tyto osoby znamenat nějaký druh zvýšeného rizika, ale zcela podceňovat tento faktor není radno.
 • ČTĚTE BEDLIVĚ A POZORNĚ PŘÍBALOVÝ LETÁK A ŘIĎTE SE POKYNY, KTERÉ JSOU V NĚM UVEDENY!

Zkušenosti a recenze uživatelů

Simona Houdková

Funguje dobře buď při lehčím akutním problému, nebo při dlouhodobých obtížích. Při vážnějším akutním problému tak dobře nenastupuje. To je ale dáno faktem, že je určena právě spíše k dlouhodobější regulaci vyprazdňování. Jinak má velmi příjemnou chuť a celkově jsem s ní hodně spokojená.


Michal Tůma

Lactulosa mi byla doporučena ošetřujícím lékařem po prodělaném zákroku ve střevech, aby se mi na záchodě lépe vyprazdňovalo. Zabírala přesně tak, jak měla a značně mi usnadnila rekonvalescenci. Je chutná, snadno se užívá a navíc je velmi šetrná k trávicímu ústrojí, což umožňuje brát ji i v delším časovém horizontu.


Kateřina Červenková

Dlouhodobě mám jisté zdravotní obtíže, které provází mimo jiné i časté zácpy. Poměrně pravidelně proto beru i laktulozu, která mi od nich naprosto spolehlivě odpomáhá. Stačí si ji vzít večer a ráno si v klidu zajdu na toaletu. Jsem s ní nadmíru spokojená.


Václav Kozáček

Na běžné obtíže se zácpou je lactulosa zcela určitě nejlepší přípravek, který se dá sehnat. Není jako jiná klasická projímadla, která mě doslova proženou, a to klidně i několikrát za den po aplikaci. Příjemně se po ní jednou vyprázdním, přičemž stolice má onu správnou konzistenci. Dobře chutná.


Eva Holečková

Kupuji ji pro svou maminku v letech, které už trávení nefunguje tak dobře, jak by mělo. Je s ní velmi spokojená a nikdy si nestěžovala, že by jí nezabrala, nebo že by jí naopak způsobila průjem. Forma sirupu velmi usnadňuje aplikaci. Cena je téměř zanedbatelná, a to zvláště s ohledem na fakt, že láhev vydrží klidně i déle než jeden rok.


Daniel Ježek

Spolehlivý přípravek na řešení vleklých problémů se zácpou.


Alena Koblihová

Nemám s ní jiné, než dobré zkušenosti. Při důsledném a zodpovědném užívání se jedná o skvělý produkt na úlevu od častých problémů se zácpou. Její velkou výhodou spatřuji v tom, že není návyková a proto je možné její dlouhodobé podávání, čímž se liší od některých konkurenčních výrobků, byť také účinných.


Iveta Šípová

Brala jsem ji během pobytu v nemocnici na problémy se zácpou a nemůžu si ji vynachválit. Nejen že opravdu pomáhá, ale zároveň je i šetrná. Člověk se po ní zcela normálně vyprázdní a netrápí ho žádné průjmy, ani bolesti a křeče v břiše. Určitě ji mohu doporučit.


Barbora Němečková

Lék lactulosa mi byl doporučen jako náhrada za jiný lék, který nebyl vhodný k dlouhodobému braní. Celkově ji hodnotím velmi kladně, jen mě trápilo několik prvních dní nafouklé břicho. Posléze se ale vše urovnalo a jinak o žádných záporech nevím.


Tereza Brožková

Kvůli problémům s chudokrevností jsem nucena brát hodně železa, které mi pochopitelně způsobuje zácpu. Abych se jí zbavila, užívám lactulosu a je výborná. Díky ní jsem schopna se naprosto normálně vyprazdňovat a ani se u mě neobjevují žádné doprovodné nežádoucí účinky, jako třeba křeče v břiše.


Dominika Kratochvílová

Koupila jsem ji manželovi na obtíže se zácpou a zatím si nestěžoval. Je nenávyková a nezatěžuje organismus, takže mu ji mohu dávat dlouhodobě. Účinek je zatím spolehlivý a o žádných nevýhodách nevím. Doporučuji každému.


Petr Otava

Poté co mi byla v nemocnici provedena kolonoskopie, doporučil mi doktor, abych alespoň nějaký čas užíval lactulosu na zkvalitnění stolice a úpravu vyprazdňování. Fungovala dobře a neagresivně. Nepociťoval jsem žádné negativní účinky spojené s její aplikací. Asi nevím o ničem špatném na její adresu.


Adéla Hynková

Beru ji už několik let a můžu ji jen pochválit. Nástup účinku není drastický, takže vás neprožene průjmem a stejně tak nezapříčiní křeče a bolesti břicha. Cena je dle mého názoru lidová.


Jiří Velehradský

Trpím na zácpy a do toho se mi udělaly asi před rokem hemeroidy, které celý ten problém jen umocnily. Začal jsem proto brát lactulosu a ještě si k ní koupil psyllium. Oboje stále užívám, ale už jsem zcela bez problémů.


David Prášil

Úžasný přípravek na dlouhodobé řešení chronické zácpy. Je velmi šetrný a nehrozí vznik závislosti.


Miroslava Svobodová

Byla mi doporučena na moje problémy mou obvodní doktorkou. Pomohla skvěle, takže ji klidně doporučuji i ostatním.


Klára Čejková

Když jsem sháněla pro svého dědečka šetrné projímadlo k dlouhodobému užívání, doporučil mi lékárník právě lactulosu. Dědeček je s ní velmi spokojený a hodně si chválí to, že je ve formě sladkého sirupu a nemusí polykat nějaké další prášky. Já jsem vděčná ještě za to, že je levná.


Lucie Cihlářová

Já s ní nemám dobrou zkušenost, protože na mě neměla žádný efekt. Na její obranu musím ale dodat, že mi nezabralo ani nic jiného s jednou jedinou výjimkou, a tou jsou glycerinové čípky. Trochu mě mrzí to, že než jsem na ně narazila, tak jsem si na záchodě za tu dobu vytlačila hemeroidy, které mě pak taky pěkně potrápily.


Karla Hrstková

Jestli mohu někomu doporučit nějaké šetrné a zároveň dostatečně účinné projímadlo, pak je to lactulosa. Během těhotenství mě začala trápit nepříjemná zácpa, ale styděla jsem se o tom s doktorkou mluvit a vzít si něco sama bez konzultace jsem se kvůli dítěti bála. Nakonec se to ale zhoršilo tak, že už se to nedalo vydržet a šla jsem s pravdou ven. Doktorka mi prostě předepsala lactulosu a bylo to. Vůbec jsem netušila, že se něco takového může brát i během těhotenství. Funguje výborně, akorát jsem si musela trochu pohrát s dávkováním, protože mi ze začátku způsobila průjem. Lepší je tedy dát si napoprvé méně a případně pak přidat, než naopak. Aspoň taková je moje zkušenost.


Marek Hanzlík

Kvůli závažným zdravotním problémům jsem nucen užívat opiáty, které bohužel způsobují jako vedlejší efekt zácpu. Měl jsem možnost vyzkoušet hodně produktů, ale buď jsem je nemohl brát trvale, byť měly efekt, nebo nezabíraly a případně i způsobovaly křeče a bolesti břicha. Vysvobodila mě až lactulosa, která je účinná, neprojevuje se u mě žádnými vedlejšími efekty, mohu ji brát pořád, lehce se bere, chuťově je příjemná a nakonec je dostupná i za velmi přijatelný peníz. Všem ji doporučuji.


Andrea Vlčková

U nás doma používáme v závislosti na tom, o jaký typ zácpy se jedná dvě různé věci. Pokud je to jednorázová akutní zácpa, použijeme glycerinový čípek. Pakliže se to se zácpou vleče, přistoupíme k podávání lactulosy, která je v tomto ohledu určitě lepší a šetrnější, ale na druhou stranu není tak silná, aby si vždy promptně poradila se závažnějšími případy. Oba dva tyto přípravky se nám dobře osvědčily a určitě bychom je za nic neměnily.


Hana Kavanová

Já jsem bohužel nucena vyjádřit svou nespokojenost s tímto přípravkem. Kupovala jsem ho na zácpu mému synovi, a to právě z toho důvodu, že se má jednat o šetrné projímadlo. Po přečtení informací o něm mi sice bylo jasné, že to není klasický dryák, který vás chtě nechtě prožene, ale realita byla takové, že účinek byl nulový. Nakonec jsem musela sáhnout po něčem jiném.


Kamila Suchá

Tento lék mě skutečně zachránil. Dostala jsem šílenou zácpu a nechtěla jsem se do sebe cpát žádné chemické věci, tak jsem se snažila to vyřešit úpravou stravy, na což už v tu chvíli bylo asi pozdě. Měla jsem silné bolesti a křeče, které se nedaly vydržet. Pak jsem se dočetla o lactulose jako o šetrném a víceméně přírodním laxativu. Pomohla mi skvěle a jsem za ní velmi vděčná.


Jana Zdražilová

Užívám ji celkem dlouho a na poměrně pravidelné bází a jsem s ní opravdu spokojená. Nikdy mi nezpůsobila žádné obtíže jako třeba průjem nebo křeče. V tomto ohledu mi hodně pomáhá i vláknina. Dnes už to dělám tak, že si v odšťavňovači udělám čerstvou šťávu, do které oboje přimíchám, načež to celé vypiju. Jsem zcela bez problémů.


Ivo Novák

Je super, nicméně každý kdo si ji bere poprvé, by si o ní měl něco přečíst, aby neočekával okamžitý účinek jako u klasického projímadla. I já jsem toto podcenil. Když mi nezabrala druhý den ráno, okamžitě jsem zvýšil dávku a druhý den jsem měl problém opačného charakteru. Standardně zabírá tak za jeden až dva dny podle situace.


Petra Dudová

Mně lactulosa se zácpou ani trochu nepomohla a ještě jsem z ní byla v horším stavu než předtím. Bolelo mě břicho, trápila mě naprosto neskutečná plynatost, měla jsem nafouklé břicho a dokonce jsem se i pozvracela. Děkuju pěkně a už nikdy více. Zcela rezolutně ji nikomu nedoporučuji.


Jitka Růžičková

Začala jsem ji na své problémy se zácpou užívat po důkladném zhodnocení všech možností a přečtení mnoha informací o ní. Podstatné je to, že na rozdíl od mnoha jiných dobře známých a zprofanovaných projímadel nedráždí trávicí trakt, aby bylo dosaženo požadovaného efektu. Fakticky se jedná o druh mléčného cukru, který správným způsobem reguluje konzistenci stolice a navíc má i pozitivní vliv na rozvoj střevní mikroflóry. Dalo by se tedy říct, že je to přírodní, nebo alespoň hodně přirozené a šetrné laxativum. Mám s ní už opakované zkušenosti a mohu s čistým srdcem říci, že je vážně dobrá.


Lukáš Šilar

Nemám sice žádné závažné zdravotní problémy, ale od mala jsem tak nějak náchylný na zácpy, takže si dovolím tvrdit, že na prvním místě je v tomto ohledu strava. Vím, o čem mluvím, takže každému radím, aby do sebe v první řadě na denní bázi dostával dostatek vlákniny. Je ale faktem, že ani to nemusí někdy stačit a v takovém případě je lactulosa dobrým řešením. Účinek je spolehlivý. Je velmi šetrná a nenávyková a obecně jí asi není moc co vytknout.


Helena Králíková

Moje dcerka nedávno dostala zácpu a byla mi na to doporučena lactulosa. Bohužel se účinek nedostavil ani po třech dnech užívání. Nakonec jsme přešly na lněný olej a až ten zabral.


Karolína Potočková

Mám s ní jen jednu jedinou zkušenost, nicméně velmi dobrou. Postihla mě silná zácpa, měla jsem ukrutné křeče a myslela jsem, že se odporoučím z tohoto světa. Manžel mi na to donesl z lékárny lactulosu. Fungovat jsem mohla už druhý den ráno, ale na vyprázdnění jsem si musela počkat ještě do večera, což už ale nebylos strašné. Hodně mi ulevila a dávám jí jedničku s hvězdičkou.


Gabriela Dolejší

Když mě kdykoliv během těhotenství postihla zácpa, stačilo si dát lžičku lactulosy a druhý den to šlo všechno krásně ven.


Pavel Srna

Je to dobrý lék, ale nelze od něj očekávat rychlý nástup po podání první dávky jako u jiných projímadel, protože funguje na trochu jiném pro tělo šetrnějším principu. Na druhou stranu je ale zase naprosto perfektní v případech vleklých obtíží. Na akutní stavy mohu z vlastní zkušenosti doporučit glycerinové čípky, které člověka zaručeně proženou nejpozději do jedné hodiny, ale spíše tak za 15 minut.


Anna Zemanová

Lactulosa je na zácpu naprosto bezkonkurenční. Funguje na výbornou a není nijak návyková ani škodlivá, protože jsem ji mohla naprosto bezpečně brát i během těhotenství a kojení. Je to nějaký druh cukru, takže se jedná o víceméně přírodní záležitost. Tím jak je to cukr, tak je to i sladké a dobré a není vůbec žádný problém to pít. Já jsem s ní hodně spokojená.