Guttalax projímadlo (laxativum) – Informace a recenze

By | 2.2.2018

Guttalax recenze

Guttalax je účinné projímadlo (laxativum) podávané při zácpě, problémech s vyprázdněním nebo v případech, kdy je nutné vyprázdnit spodní část trávicího traktu. S jeho pomocí lze léčit akutní i chronické problémy neorganického původu. Užívání nijak neovlivňuje přirozené trávicí mechanismy a vstřebávání živin. Vyráběn je ve dvou variantách, a to jako tablety, nebo jako tekutý roztok dávkovaný po kapkách. Hlavní léčebnou složkou je pikosulfát sodný (Natrii picosulfas monohydricus).

Kapky – roztok

Guttalax perorální roztok 30 mlObsah balení: 30 ml

Orientační cena: 130,- Kč

VÍCE INFORMACÍ O KAPKÁCH GUTTALAX

Tablety

Guttalax tablety 5 mgObsah balení: 20 tablet

Orientační cena: 80,- Kč

VÍCE INFORMACÍ O TABLETÁCH GUTTALAX

Složení

Hlavní účinná látka Guttalaxu je pikosulfát sodný. Ten se nachází v 1 ml roztoku v množství 7,5 mg a v 1 tabletě v množství 5 mg. Pomocnými látkami v kapkách jsou čištěná voda, dihydrát natrium-citrátu, monohydrát kyseliny citronové, natrium-benzoát a sorbitol 70% (nekrystalizující). Pomocnými látkami v tabletách jsou pak hydrolysovaný bramborový škrob, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, monohydrát laktosy, rozpustný škrob a sušený kukuřičný škrob.

Podávání

Guttalax mohou užívat všechny osoby, a to s výjimkou dětí mladších 4 let. Dětem by však měl být podáván vždy až po souhlasu lékaře. Pravidelné užívání každý den nikdy nesmí přesáhnout období dvou týdnů. Podává se jednou denně večer, respektive před tím, než jdete spát. Účinky přípravku se dostavují mezi 6 a 12 hodinou po aplikaci, tedy standardně ráno poté co se probudíte. Lék ve formě tablet je nezbytné zapít dostatečným množstvím tekutiny.

  • Dospělí, dospívající a děti starší 10 let: 10 až 20 kapek, nebo 1 až 2 tablety
  • Děti od 4 do 10 let: 5 až 10 kapek, nebo 1/2 až 1 tableta

Recenze a zkušenosti uživatelů

Jaroslav Čech

Chronická zácpa mě trápí prakticky od mé puberty, což už je pár desítek let. Používám na to právě Guttalax a nemůžu ho jinak než doporučit. Možná nesedí všem, ale já jsem s ním nadmíru spokojen a neměnil bych.


Michal Beneš

Ze závažných zdravotních důvodů musím užívat léky, které jako vedlejší účinek způsobují opravdu nepříjemnou zácpu. Vyzkoušel jsem už ledacos včetně alternativní léčby a nakonec jsem vždy skončil u Guttalaxu, který sice není dokonalý, ale jako jediný má na mě v rámci možností požadovaný účinek. Je to nejlepší projímadlo, které jsem měl tu možnost vyzkoušet.


Marie Jedličková

Mám s ním víceméně dobré zkušenosti, respektive výborné zkušenosti, akorát je potřeba dávat si pozor na dávkování a dodržovat ho. Jednou jsem si ho dala tak nějak od oka a evidentně jsem to přehnala, protože jsem pak měla dosti nepříjemný průjem a bolest břicha. Byla to ale moje chyba, takže to nelze vyčítat přípravku jako takovému.


Lenka Smutná

Toto projímadlo mohu každému doporučit a všichni co mají tu a tam vážný problém se vyprázdnit, by ho měli mít preventivně v domácí lékárničce. Na druhou stranu bych k tomu ráda dodala, že by se měl aplikovat pouze v případech, kdy už to vážně jinak nejde, protože stejně jako některá jiná projímadla může při dlouhodobém užívání způsobit ještě horší stavy. Já osobně se vždy snažím vyřešit své problémy přírodní cestou, tedy pomocí projímavých čajů, vlákniny a podobně. Až teprve, když to nikam nevede, sahám po Guttalaxu. Oceňuji to, že je přípravek prakticky zcela bez chuti a zápachu. Stačí rozmíchat několik kapek ve vodě, vypít před spaním a ráno po probuzení to jde raz dva. Jinak je nutné být opravdu důsledný s dávkováním, čímž myslím počet kapek, které si člověk dá, a to platí především pro ty, kteří s ním nemají žádné zkušenosti. Když jsem si ho dala poprvé, tak jsem byla ze své zácpy tak zoufalá, že jsem si toho dala příliš a to jsem si moc nepomohla. Měla jsem šílený průjem a do toho ještě velké křeče v břiše. Za blbost se platí. Když se ale budete držet toho, co je napsané v příbalovém letáku, tak pro vás bude stejně jako pro mě k nezaplacení.


Petr Janata

Při cestách do zahraničí mívám ze změny prostředí často zácpu, a proto si Guttalax beru vždy s sebou. V těchto případech je to pro mě spolehlivá záchrana za všech okolností. Je výborný. Vytkl bych mu snad jen dvě věci. Tou první je fakt, že si na výsledek musíte nějakou dobu počkat. Třeba takové glycerinové čípky zabírají prakticky ihned, ale to je zase trochu jiná kategorie. Tou druhou je pak problém, když si nedáváte pozor a nakapete si víc kapek, než máte. To vás pak pěkně bolím břicho, máte křeče a pochopitelně taky průjem.


Matěj Bureš

Trpím na poměrně silné zácpy způsobené buď velkým stresem, nebo změnou prostředí a Guttalax mi s nimi vždycky pomůže. Osobně mám zkušenosti jen s těmi tabletami. Večer těsně před spaním si jednu dám, zapiju ji skutečně velkým množstvím obyčejné vody a jdu si lehnout. Hned ráno když vstanu tak se zase pořádně napiju vody a jdu na toaletu. Krásně mě to protáhne bez jakýchkoliv komplikací a mám po starostech. S dlouhodobým užíváním nemám zkušenosti, ale co jsem slyšel, tak to není vhodné. Doporučuju všem mít ho doma a stejně tak si ho brát s sebou na delší cesty pro případ nouze. Může se hodit.


Jana Hroudová

Relativně nedávno jsem měla poprvé v životě problémy s úpornou zácpou, které jsem se nemohla zbavit. Zašla jsem tedy do lékárny a koupila si ty kapky Guttalax, jak je znám z reklamy v televizi. První den jsem si dala podle doporučení v příbalovém letáku a vůbec nic to se mnou neudělalo. Tak jsem druhý den dávku o polovinu zvýšila a zase nic, a to už to bylo více, než kolik se doporučuje. V mém případě prostě ani trochu nezabral a nijak mi neulevil. Nemám nejmenší potuchy v čem je háček, ale doporučit ho nemohu.


Martina Müllerová

Používám ho už nějaký pátek a mám ho dobře odzkoušený, takže ve zkratce můžu říct, že zabírá. Mám s ním ale ten problém, že dříve před lety stačilo dát si daleko méně kapek než dnes, aby k vyprázdnění došlo. Prostě tomu přípravku nějak klesla účinnost. Já ho přitom beru velmi sporadicky, takže není možné, abych si na něj navykla. O tomto problému s projímadly vím a není to určitě můj případ. Jinak OK.


Kateřina Kašková

Nemůžu si na něj naprosto vůbec stěžovat, protože až on mi pomohl s mými problémy se vyprázdnit. Všechny ale důrazně varuju, aby si dali velký pozor na dávkování a nepřeháněli to, protože se to lehce obrátí proti vám. Jednou jsem to taky přepískla a místo toho, abych se ráno vzbudila a zašla si v klidu na záchod, jsem se probudila uprostřed noci se silnými bolestmi břicha a na záchod jsem to stihla jen taktak. Mohla jsem si za to nicméně sama a nyní jsem chytřejší. A taky pozor na dlouhodobé užívání, mohly byste si ty průjmy ještě zhoršit. Je pouze na akutní obtíže.


Zuzana Ševčíková

Nejsem žádný fanoušek léků a chemie a všechno se snažím řešit přírodní cestou. Když ale není zbytí, tak si nehraji na hrdinu a situaci se snažím vyřešit bez ohledu na to jakým způsobem. Tohle se mi jednou stalo právě i se zácpou a Guttalaxem, který se mi dostal do ruky už ani nevím jak. Večer jsem si ho dala, šla si lehnout, ráno se probudila, zašla na záchod a v klidu se vyprázdnila. Pomohl tak jak měl a za to jsem mu vděčná. Je to velmi dobré a účinné laxativum.


Julie Jedličková

Měla jsem možnost vyzkoušet ho jen jednou, když už se to vážně nedalo vydržet. Postupovala jsem přesně podle návodu v krabičce. Večer jsem si ho dala, šla spát, ráno se probudila a zamířila na toaletu. Šlo to úplně ukázkově a i stolice byla kvalitní. Větší zkušenosti s ním nemám, ale za sebe bych ho každému v případě problémů doporučila.


Hana Mojžíšová

Vyzkoušela jsem ho jednou jedinkrát a už nikdy více. Jeden den jsem měla zácpu, tak jsem si večer nakapala na lžičku podle návodu a šla spát s tím, že se ráno vzbudím a než půjdu do práce, tak se pořádně vyprázdním. Ráno se ale nic nedělo. Asi půl hodinu na to, co jsem dorazila do zaměstnání, to na mě přišlo a nebylo to vůbec příjemné. Bolest břicha a průjem jako blázen. Takhle jsem šla do konce směny ještě třikrát. Kdybych tohle věděla, tak si asi vezmu den volna. Rozhodně nedoporučuju.


Kristýna Šilerová

S Guttalaxem mám dobré zkušenosti, ale je to silné projímadlo a každý na něj reaguje trochu jinak, takže to chce jistou opatrnost při dávkování. Na dlouhodobě trvající obtíže ale není ani trochu vhodný, jen na ty skutečně akutní. Pro dlouhodobé užívání se mi osvědčila lactulosa, která je naprosto přírodní a šetrná a mohu ji dávat i dětem a případně i našemu psovi.


Zdena Procházková

Mám s ním asi dobrou zkušenost, protože mi ve finále pomohl, ale představovala jsem si to trochu jinak. Myslela jsem, že si ho dám večer, ráno si zajdu na záchod a bude klid. Probíhalo to trochu jinak. Křeče a bolesti břicha z předchozího dne ustaly, čehož si cením. S vyprazdňováním to ale probíhalo tak, že jsem měla průjem a na záchod jsem musela několikrát za den. Nebylo to sice nic hrozného, co by se nedalo vydržet, ale čekala jsem trochu odlišný průběh. Celkově ho nicméně hodnotím kladně, protože pomohl a ulevil.


Tomáš Němeček

Guttalax funguje, ale používám ho výhradně v případech největší nouze, kdy jsem třeba týden nebyl na záchodě, protože to je podle mě celkem silný přípravek, se kterým by se to nemělo přehánět. Den po aplikaci musím na toaletu tak pětkrát a občas mě trochu pobolívá břichu. Jinak je fajn.


Jan Kraus

Již od útlého věku trpím chronickou zácpou a do toho mám ještě další závažnější zdravotní obtíže včetně problémů s tlustým střevem, na které musím brát léky, které ty zácpy ještě více zhoršují. Prostě takový začarovaný kruh, kdy špatné dny střídají ještě horší dny. Nicméně Guttalax je jediné projímadlo, které můžu brát a které mi alespoň částečně uleví. Bohužel pro mě není možné používat ho delší dobu v kuse, natož pak trvale. Jako jediný přípravek, který mi v tomto ohledu uleví, ho hodnotím velmi kladně a všem s těžkou zácpou ho doporučuji.


Alena Michálková

Kdo si chce něco užít, tak tomu Guttalax doporučuji, jinak se mu raději vyhněte obloukem. Měla jsem ho jednou a stačilo mi to do konce života. Ráno jsem se probudila a hned to začalo. Letěla jsem na záchod a stihla to jen o fous. Tím to bohužel neskončilo. Takhle jsem lítala celý den. Večer už to sice bylo dobré, ale prakticky celý den jsem strávila na záchodě. Naštěstí byl víkend a já nemusela do práce. Od zácpy pomohl, ale za jakou cenu.


Lucie Čepičková

Pokud má člověk opravdu vážný problém se zácpou, tak jako první možné řešení doporučuji glycerinový čípek, který by měl zabrat prakticky obratem a poměrně šetrným způsobem. Když nezabere, což se může stát, ale není to pravděpodobné, pak je ten Guttalax dobrou volbou. Mám to odzkoušené. Je ale nezbytné pořádně si prostudovat dávkování a držet se spíše při zemi, než naopak, protože jakmile to přeženete, tak vás čeká průjem a úporné bolesti břicha včetně křečí.


Pavla Hovorková

Já mám s Guttalaxem velmi špatnou zkušenost. Když jsem si ho večer dala, podotýkám, že přesně dle příbalového letáku, tak jsem ještě před půlnocí letěla na záchod tak rychle, že jsem ani nestíhala rozsvěcet. Naprosto šílené křeče v břiše, průjem konzistence vody a zimnice. Nepřeju to nikomu zažít.


Michala Pokorná

Když už to nejde vážně jinak, tak se po něm sáhnout samozřejmě dá. Zabírá spolehlivě. Rozhodně by to ale neměla být první volba, protože je dosti silný a není to dlouhodobé řešení. Lepší je upravit jídelníček a vzít si třeba nějaká probiotika, jako je třeba Hylak Forte, nebo Enterol. Když to nepomůže, tak se dá brát lactulosa, která funguje proti zácpě taky spolehlivě a navíc je šetrná k tělu a může se užívat dlouhodobě. Až teprve poté bych sahala po Guttalaxu a jemu podobných přípravcích.


Roman Sklenář

Netvrdím, že je Guttalax špatný přípravek, ale mě se daleko lépe osvědčil glycerinový čípek. To zavádění je sice tak trochu nepříjemné, a to možná spíše psychicky, než fyzicky, ale nakonec to není žádná hrůza. Spolehlivě zabere zhruba za 20 minut a máte pokoj.


Jiří Gabriel

Guttalax je taková klasika, kterou známe asi všichni z reklamy a jak jsme všichni naučení brát pořád na něco nějaké léky a podobně, tak po něm hned saháme, když přijde zácpa. Nic proti němu, taky už jsem ho párkrát využil a pomohl mi na výbornou, ale se všemi těmito projímadly je potřeba být opatrný, protože jsou návyková. Zkrátka a jednoduše, beru ho jen v opravdu nejnutnějších případech, kdy už nic jiného nezabírá. Daleko lepší je krátkodobě nasadit něco přírodně projímavého a dlouhodobě upravit jídelníček, aby se v něm v dostatečném množství vyskytovala vláknina, kterou lze tělu dodat jak konzumací dostatečného množství ovoce a zeleniny, tak tím, že si jednoduše koupíte psyllium.


Guttalax – Příbalový leták

Guttalax příbalový leták

Propagační spot přípravku Guttalax

Výrobcem tohoto produktu je společnost:

Boehringer Ingelheim