Hemeroidy v těhotenství a po porodu

By | 21.1.2017

Změny, kterými ženské tělo projde během doby očekávání příchodu dítěte na svět, jsou v mnoha ohledech ideální živnou půdou pro vznik hemoroidů. Není proto žádným překvapením, že hemeroidy v těhotenství a po porodu potrápí nejednu ženu. Věc je to sice nepříjemná, a to jak fyzicky, tak psychicky, nicméně lze konstatovat, že se u drtivé většiny maminek jedná pouze o dočasný problém. Nyní si k této problematice řekneme něco bližšího.

Hemeroidy v těhotenství a po porodu

Proč hemeroidy v těhotenství a po porodu vznikají

Primární příčinou jejich vzniku je zvýšený nitrobřišní tlak. Ten je způsoben růstem vlastního plodu a ve značné míře také zvětšením dělohy. Tlak pak ještě krátkodobě vzroste během porodu, když žena začne tlačit. Není ostatně výjimkou, že se ženě hemeroidy udělají až v průběhu samotného porodu, nebo těsně po něm. Obecně lze tedy říci, že riziko vzniku tohoto onemocnění u těhotné ženy roste až do chvíle, kdy se dítě narodí.

Tento zvýšený nitrobřišní tlak má na svědomí i další dvě sekundární příčiny. Tou první je zácpa. V průběhu vyprazdňování při zácpě člověk pochopitelně tlačí, což zpětně opět zvyšuje onen nitrobřišní tlak. Jedná se tak o jakýsi začarovaný kruh. Tou druhou je pak omezení přirozené cirkulace krve ve spodní části těla.

Pozitivní stránkou celé věci je, že jakmile zmizí příčina, zmizí i její následky. Pokud se tedy hemeroidy objevily jako důsledek změn v těle spojených s těhotenstvím, pak samovolně, nebo s menší pomocí zmizí, jakmile se tělo zotaví.

Jak se hemoroidům v těhotenství vyhnout

Možnosti jsou značně omezené, neboť je nabíledni, že hlavní příčinu vzniku hemeroidů, o které jsme mluvili výše, žádným způsobem neovlivníme. To ovšem neznamená, že nemůžeme podniknout kroky, které pravděpodobnost výskytu minimalizují, nebo alespoň zmírní závažnost onemocnění.

Pravidla prevence vzniku hemeroidů jsou v těhotenství naprosto totožná, jako v době, kdy žena v očekávání není. Ve zkratce jde o to, aby budoucí maminka jedla zdravě a zaměřila se na dostatečný příjem vlákniny, hýbala se, vyhnula se dlouhému stání a sezení a omezila dobu strávenou na toaletě na nezbytné minimum. Velmi důležité je pak provádět cviky na posílení pánevního dna.

Jak hemeroidy v těhotenství léčit

Když se rozhodnete hemeroidy v těhotenství léčit, pak rozhodně jakékoliv kroky konzultujte se svým gynekologem, nebo proktologem. Toho by měl ostatně navštívit každý, kdo má s tímto onemocněním problémy, ale pro těhotné ženy to platí dvojnásob. Nepokoušejte se o samoléčbu. V tomto případě nesete odpovědnost nejen za sebe, ale i za své nenarozené dítě. Mnoho přípravků včetně těch volně prodejných není vhodných pro těhotné a kojící ženy. Stejně tak platí, že ne všechno, co se píše na internetu, je pravda. Vyhledejte pomoc odborníka a nechte ho, aby vám vhodnou léčbu naordinoval on.

Co s hemeroidy po porodu

Jakmile se u vás objeví hemeroidy v těhotenství, pak už s nimi až do porodu nic zásadního neprovedete. V lepším případě se vám podaří zmírnit jejich nepříjemné projevy. Teprve po porodu přijde ten pravý čas s nimi něco dělat. Platí přitom, že pokud s nimi žena neměla před těhotenstvím žádné problémy, pak hemoroidy po porodu samy zmizí, popřípadě s nimi pomůže konzervativní léčba. Není se proto čehokoliv obávat, vše vyřeší návštěva proktologie, či gynekologie.