Prevence vzniku hemeroidů může probíhat v několika rovinách. Tou zcela nejdůležitější je zabránění propuknutí onemocnění u osoby (respektive skupiny osob), která jím netrpí a nikdy netrpěla. V dalších dvou rovinách se pak jedná o to, aby u vyléčeného pacienta nedošlo k opětovnému propuknutí nemoci (tedy k recidivě), nebo aby se u pacienta trpícího tímto onemocněním nezhoršoval jeho stav a naopak se v ideálním případě zlepšoval.
Faktory, které způsobují vznik hemoroidů, můžeme rozdělit na dvě kategorie, a to na neovlivnitelné a ovlivnitelné. Těmi neovlivnitelnými jsou zděděné genetické predispozice, konkrétně vysoký věk a těhotenství. S nimi zkrátka a jednoduše pacient ani lékař nic neudělá. Mezi ovlivnitelné faktory pak patří obecně platná pravidla spojená se zdravým životním stylem, jako je jíst zdravě, vykonávat pravidelnou pohybovou aktivitu, nekonzumovat alkohol v nadměrném množství, nekouřit a podobně. Z výše uvedeného je tedy jasné, že prevence vzniku hemeroidů nevyžaduje prakticky žádné speciální přístupy a techniky, nicméně je nutné, aby člověk aktivně přistupoval k péči o své tělo a nespoléhal se na případnou léčbu.
Pro detailní informace týkající se prevence vzniku hemeroidů pochopitelně doporučujeme navštívit vašeho praktického lékaře, nebo ještě lépe proktologa. Ten vám kromě poskytnutí dobrých rad může provést i vyšetření hemeroidů a zhodnotit tak váš aktuální stav. Nyní se však už pojďme společně podívat na jednotlivé ovlivnitelné faktory.
Jídlo a pití
Zcela nejzásadnější je mít vhodné stravovací návyky a dodržovat pitný režim. Podstatné je přijímat v jídle dostatečné množství vlákniny. Ta totiž zajistí pravidelnou defekaci a ideální tuhost stolice, která pak nedráždí stěnu konečníku. Vlákniny by měl zdravý dospělý člověk sníst asi 30 g každý den (pro dítě platí rovnice „věk + 5 g“). Je to však lehce individuální, neboť záleží i na tělesné konstituci a aktuálním zdravotním stavu. Při zajištění jejího příjmu v dostatečném množství nejde ani tolik o to, abychom si podle různých tabulek počítali, kolik ji skutečně do těla dostaneme. Spíše bychom se měli obecně zaměřit na konzumaci potravin, které ji přirozeně obsahují a vyhnout se těm, které naopak ne. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří celozrnné pečivo, ovoce, zelenina, ovesné vločky, luštěniny, ořechy nebo mořské řasy.
Neméně podstatnou záležitostí je potom dodržování pitného režimu. V tomto ohledu je dobré dbát nejen na množství vypitých tekutin (dospělý člověk by měl v závislosti na okolnostech dostat do svého těla 2 až 3 litry tekutin denně), ale také na přirozené rozložení jejich příjmu během dne. Jinými slovy vypít denně desetkrát 2 deci je lepší než vypít dvakrát denně 1 litr.
Pokud už se bavíme o jídle a pití, pak nesmíme opomenout zmínit ani alkoholické a kávové nápoje a pálivá jídla. Všechny totiž více, či méně dráždí stěnu konečníku a tudíž mohou přispívat ke vzniku hemeroidů. V těchto případech jde však spíše o přiměřenost, než o totální omezení (byť to by bylo pochopitelně ideální). Pakliže si dáváte jednu kávu denně a tu a tam vypijete dvě deci červeného, není to až zase tak hrozné. Jiná situace pak nastává, když si dáte každý den čtyři kávy v práci a pak pět piv večer s kamarády v hospodě. Zkrátka a jednoduše „všeho s mírou“.
Pohyb jako prevence vzniku hemeroidů
Pravidelná pohybová aktivita (alespoň třikrát za týden) je neoddělitelnou součástí prevence vzniku hemeroidů. Na začátku se přitom nemusí nezbytně jednat o sportovní výkon. Pokud to vaše aktuální fyzické dispozice neumožňují, bohatě postačí dlouhé procházky. Výborné je též plavání, či vodní aerobik. Ne všechny pohybové aktivity jsou však vhodné. Najdou se dokonce takové, které mohou ke vzniku hemeroidů přispět, nebo stav pacienta zhoršit. Jedná se o sporty, při nichž se sedí, tedy například jízda na kole.
S problematikou nedostatku pohybu při hemeroidech se pak pojí i výkon některých profesí. Konkrétně se jedná o povolání, kdy je člověk vystaven dlouhodobému sezení, nebo stání. V tomto ohledu je naprosto typickým třeba povolání profesionálního řidiče. Nejlepším řešením by pochopitelně bylo změnit profesi, což si však drtivá většina lidí pochopitelně nemůže dovolit. Jako prevence vzniku hemeroidů je takovým osobám doporučováno, aby pravidelně prováděli cviky na posílení pánevního dna.
Správné vyprazdňování a hygiena
Nekvalitní stolice, nepravidelná defekace a dlouhé vysedávání na WC velkou měrou přispívají ke vzniku a rozvoji hemoroidálních onemocnění. Všechny tyto tři faktory jsou přitom značně propojeny. Když budete mít kupříkladu zácpu (= nekvalitní stolice), pak čas vyprazdňování příliš neovlivníte (= nepravidelnost defekace) a navíc na toaletě pravděpodobně strávíte hodně času (= dlouhá doba sezení na WC). Jde tedy o to, abyste zajistili svému tělu příjem kvalitní stravy, naučili se chodit na záchod vždy ve stejnou dobu (ideálně krátce po probuzení) a zůstávali na záchodě jen tak dlouho, jak je to nezbytně nutné (nečtěte si tam noviny a podobně).
Drtivá většina z nás, kteří dodržujeme základní hygienické návyky, je zvyklá si po defekaci utřít řitní otvor pouze toaletním papírem. V zásadě na tom není nic špatného, ale jako prevence vzniků hemeroidů existuje trochu sofistikovanější způsob péče. Nejprve si lehce a bez jakéhokoliv dření otřete konečník kvalitním jemným toaletním papírem. Následně ho omyjte vlažnou vodou bez použití mýdla a nakonec ho opět bez jakéhokoliv dření osušte. Je to sice časově náročnější, ale pokud jste například v očekávání a děsí vás, že budete mít hemeroidy v těhotenství, je tohle jeden ze způsobů, jak pravděpodobnost, že se u vás hemeroidy vyskytnou, snížit.