Živočišné uhlí a aktivní uhlí

By | 2.2.2018

To, co dnes stále nazýváme termínem živočišné uhlí, už se reálně dávno nevyrábí a fakticky jej nahradilo takzvané aktivní uhlí. Oba dva tyto produkty jsou si přitom velmi podobné, pracují na obdobném principu a léčí se s nimi průjem, ale i jiné obtíže se zažíváním. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl? Živočišné uhlí se vyrábělo vysokoteplotní pyrolýzou kostí zvířat za absence kyslíku. Aktivní uhlí se produkuje v několika krocích karbonizací a aktivací z uhlí, dřeva nebo také ze skořápek kokosových ořechů. Je tedy rostlinného a nikoliv živočišného původu. Zásadní funkční rozdíl z léčebného hlediska mezi nimi jen ten, že zatímco první jmenované funguje na principu absorpce (pohlcování), druhé na principu adsorpce (přichycování). V obou případech se však jedná o pravděpodobně nejbezpečnější a nejvíce rozšířený přípravek své doby, s nímž se dá léčit průjem.

Co je s ním možné léčit

 • Akutní průjmy vyvolané dietní chybou bez bakteriálního zapříčinění
 • Nadýmání a záněty zažívacího traktu
 • Některé typy otrav (zpravidla se kombinuje s projímadlem)
 • Syndrom dráždivého tračníku
 • Vředy v trávicím ústrojí

Produkty z aktivního uhlí

Zde uvádíme několik oblíbených léků, které jsou na našem trhu dostupné. U každého z nich je i krátká specifikace a základní informace.

Carbosorb

Živočišné uhlí CarbosorbPrimární určení: PROTI PRŮJMŮM

Léčivé složky: Aktivní uhlí (carbo activatus) 320mg

Obsah balení: 20 tablet

Orientační cena: 55,- Kč

VÍCE INFORMACÍ O CARBOSORBU

Carbocit

Aktivní uhlí CarbocitPrimární určení: PROTI PRŮJMŮM, NADÝMÁNÍ A STŘEVNÍM INFEKCÍM

Léčivé složky: Aktivní uhlí (carbo activatus) 320mg, zásaditý gallan bismutitý (bismuthi subgallas) 25 mg a monohydrát kyseliny citronové (acidum citricum monohydricum) 3 mg

Obsah balení: 20 tablet

Orientační cena: 65,- Kč

VÍCE INFORMACÍ O CARBOCITU

Carbotox

Černé uhlí CarbotoxPrimární určení: PROTI PRŮJMŮM SE ZVÝŠENOU ÚČINNOSTÍ PŘI OTRAVÁCH

Léčivé složky: Aktivní uhlí (carbo activatus) 320mg a thiosíran sodný (natrii thiosulfas) 25 mg

Obsah balení: 20 tablet

Orientační cena: 70,- Kč

VÍCE INFORMACÍ O CARBOTOXU

Jak lze aktivní uhlí brát

Aktivní uhlí můžeme brát několika možnými způsoby v závislosti na našich preferencích.

 1. Tablety spolkněte celé a zapijte je vodou.
 2. Tablety rozkousejte v ústech a zapijte vodou.
 3. Tablety rozdrťte na prášek, ten si nasypte do úst a zapijte ho vodou.
 4. Tablety vložte do sklenice s vodou, nechte je nasáknout a rozpadnou, důkladně je rozmíchejte a následně obsah sklenice vypijte.

Základní informace týkající se užívání

 • Živočišné uhlí, respektive aktivní uhlí by neměli bez konzultace s lékařem brát osoby trpící zánětem sliznice žaludku, vředovým zánětem tlustého střeva, nadměrný rozkladem potravy ve střevech a průjmy vyvolané jinými onemocněními, jako je třeba diabetes.
 • Neužívejte ho současně s jinými léky, neboť zde existuje velká pravděpodobnost vzájemného snížení léčebného účinku. K užití uhlí přistupujte alespoň dvě hodiny po aplikaci onoho jiného léku. To samé platí pro aplikaci v případné kombinaci s jídlem.
 • Je možné brát ho i během těhotenství, či kojení, ale doporučuje se konzultovat vše s ošetřujícím lékařem.
 • Má silný negativní vliv na účinnost orálně užívaných antikoncepčních přípravků, a proto se ženám doporučuje chránit se při případném pohlavním styku i jinými prostředky.
 • Předávkování je možné a může mít za následek zvracení, zácpu a neprůchodnost střev.
 • PŘED ZAPOČETÍM ÚŽÍVÁNÍ JAKÉHOKOLIV AKTIVNÍHO UHLÍ DŮKLADNĚ PROČTĚTE PŘILOŽENÝ PŘÍBALOVÝ A ŘIĎTE SE POKYNY A DOPORUČENÍMI V NĚM UVEDENÝMI.

Recenze a zkušenosti uživatelů

David Mikeš

Živočišné uhlí užívám na podrážděný žaludek a bolest břicha již od mala a nikdy mě nezklamalo. Super věc za pár korun.


Milan Sedlák

Naprostá klasika, kterou si beru vždy na výlety a cesty po tuzemsku i do zahraničí.


Pavel Sobotka

Poslední dobou jsem se cítil hodně unavený a přešlý. Dokonce se u mě objevily nějaké vyrážky a celkově jsem měl takovou nezdravou kůži. Doktorka mi řekla, že nemocný v pravém slova smyslu nejsem, ale že mám zřejmě zanesené tělo a trávicí ústrojí a že si na to mám koupit aktivní uhlí, které mě pročistí. Připadlo mi to trochu zvláštní, ale věřil jsem jí a udělal jsem dobře. Unavený už nejsem a pokožka se začíná spravovat, takže to na pročištění asi skutečně funguje.


Miroslav Burda

Zabírá na průjem přesně tak, jak potřebuji a k tomu je to čistě přírodní záležitost, takže nezatěžuji tělo nějakými umělými chemikáliemi. Doporučuji.


Tomáš Kašpar

Spolehlivě pomáhá od většiny průjmových onemocnění a obnovuje správnou činnost trávicího traktu.


Zuzana Dolanová

K živočišnému uhlí asi není potřeba žádného delšího komentáře. Je to mnoha generacemi osvědčený prostředek proti zažívacím obtížím rozličného charakteru. Nástup účinku je rychlý a člověk je schopen znovu fungovat normálně, nebo alespoň v rámci možností do několika málo hodin.


Kateřina Hutařová

Skvělá věc na průjem i na pročištění organismu. V obou případech se jedná o nejlepší produkt na trhu, když člověk vezme v potaz cenu, účinnost a šetrnost k organismu.


Kryštof Hrdlička

Živočišné uhlí je zcela bezkonkurenční prostředek na nadýmání, průjem, bolest břicha, těžký žaludek a podobně. Je to čistě přírodní věc bez jakýchkoliv vedlejších účinků, takže je možné ho používat po neomezenou dobu a nevytvoří se vám na něj návyk. Občas ho používám i v rámci detoxikace organismu.


Martina Mlčáková

Úžasný přípravek s nepřekonatelným poměrem cena/výkon. Odpomůže od jakéhokoliv typu průjmu a je jedno zda jste chytili nějakého bacila, nebo něco špatného snědli. Doporučuji ho každému.


Tereza Šebková

Velmi účinný lék na prakticky jakékoliv střevní obtíže. Kupuji ho opakovaně a doma ho mám vždy schovaný pro případ nouze. Nemám mu co vytknout.


Marie Eliášová

Mně živočišné uhlí bohužel nepomohlo. Když jsem si ho dala, začalo mi to v břiše prapodivně škrouchat a pak jsem cítila nepříjemný tlak v podbřišku. Nepomohl a neulevil.


Michaela Vítková

Mám ho mnohonásobně odzkoušené a vždycky spolehlivě zabere. Stačí si dát dvě tablety, zapít je opravdu dostatečným množstvím obyčejné vody a zakrátko je po obtížích. Není v tom vůbec žádná chemie, takže nehrozí, že to bude mít nějaký negativní dopad na tělo.


Pavla Mašlíková

Velmi účinný a pro organismus zcela bezpečný prostředek při obtížích se zažíváním.


Jana Bajerová

Aktivní uhlí mi doporučila moje doktorka, když mě postihla střevní chřipka a následně to ode mě chytily i naše děti. Zabralo naprosto skvěle všem. Na doléčení a obnovení střevní mikroflóry jsem pak ještě koupila laktobacily. Všem doporučuji mít ho preventivně v domácí lékárničce. Stojí málo a v případě nutnosti ho budete mít vždy po ruce.


Nikola Potužníková

Jak mě chytnou nějaké střevní obtíže, okamžitě si beru uhlí, které je naprosto spolehlivým lékem na rozházený žaludek, otravu z jídla i bolest břicha. Je čistě rostlinného původu a není v tom žádná chemie, a to se mi na něm taky líbí. Dávám palec nahoru.


Hana Průchová

Živočišné uhlí jsem dostávala na průjem už jako dítě a nikdy nezklamalo. Jen mě štve, že před revolucí stálo doslova pár korun a dnes za něj člověk zaplatí skoro stokorunu.


Lucie Minářová

Účinný a zcela přírodní přípravek proti průjmu bez možných vedlejších účinků. Mohu ho užívat delší dobu a opakovaně a taky ho mohu dávat dětem. Nemám proti němu žádné výhrady.


Lukáš Rezek

Velmi dobře se mi osvědčilo při infekčním průjmu, ale když jsem měl otravu z jídla, tak nemělo téměř žádný efekt. Jsem s ním spokojený tak napůl.


Kristýna Krčková

Živočišné uhlí se mi při léčbě trávících problému hodně dobře osvědčilo, a to i když jsem ho dávala dětem. I účinek je relativně rychlý. Vadí mi na něm akorát ta odpudivá barva, protože se mi hnusí dávat si něco černého do pusy.


Vendula Štefanová

Tabletky živočišného uhlí jsem si pořídila na základě doporučení mé dobré kamarádky, která je používá na očistu organismu a trávicího ústrojí. Jsme s nimi spokojené obě a rozhodně u nich i nadále zůstaneme.


Šimon Toulavý

Začal jsem ho příležitostně při potížích používat, když se mi s postupujícím věkem začalo zhoršovat trávení, což se u mě projevuje zatím téměř výhradně nadýmáním. Od těchto problémů mi výrazně ulevuje, takže jsem s ním v tomto ohledu velmi spokojený.


Karel Cink

Je to nejosvědčenější a nejspolehlivější přípravek proti průjmu, který nejenže zvýší kvalitu stolice, ale také uklidní rozbouřená střeva. Jako jedinou a fakticky neškodnou nevýhodu vnímám následnou černě zbarvenou stolici, která vypadá tak trochu hrůzostrašně, ale nakonec je to jen taková maličkost.


Olga Moravčíková

Měla jsem možnost vyzkoušet ho jen párkrát, ale vždy zapůsobilo dobře a tak jak by mělo. Při potížích na sebe naváže nežádoucí látky a organismy, čímž ulehčí jejich vyloučení z těla ven. Trochu mi vadí, že se musí brát celkem hodně tabletek během dne, ale zase je to čistě přírodní věc, která druhotně nezatěžuje organismus.


Štěpán Kratochvíl

Výborný preparát za minimální možnou cenu, který mi vždy spolehlivě uleví od těžkého žaludku a nadýmaní po jídle.


Dan Heřman

Na doporučení doktora jsem ho vyzkoušel na mé problémy s výražkami, které by mohly být údajně zapříčiněny zaneseným organismem. Po prodělané kůře vyrážky zmizely. Doporučuji. Účinek je skvělý a cena je fakticky zanedbatelná.


Radek Jirásek

Aktivní uhlí považuji za jeden z nejúčinnějších prostředků na podporu zažívání a boj proti problémům s ním. Ulevuje od průjmových onemocnění, nadýmání, ale i od bolestí a křečí v břiše. Navíc je to 100% přírodní produkt bez jakékoliv chemie, a to je minimálně pro mě velmi důležitý faktor. Všem ho mohu jen a je doporučit.


Vladimír Jílek

Funguje dobře, nestojí moc, je to čistě přírodní a nemám žádný problém s jeho užíváním. Prostě nevím, co bych mu za sebe mohl vytknout. Je to osvědčená klasika, která nezklame.


Jindra Bočková

Vždy když někoho z naší rodiny postihnout nějaké trávící obtíže, začneme obratem podávat živočišné uhlí, které se nám osvědčilo a pokaždé zabere. Doporučuji ho k užívání jak dospělým, tak dětem.


Markéta Koubková

Zakoupila jsem si ho na základě pročtení některých internetových diskuzí, kde se doporučovalo na detoxikaci. Ze subjektivního pocitu ho k tomuto účelu mohu doporučit, protože jsem se po prodělané kůře cítila daleko více energická a ne tolik unavená jako předtím. Oceňuji na něm také velice příznivou cenu a čistě přírodní původ.


Petra Malá

Živočišné uhlí, respektive aktivní uhlí jak se tomu dnes říká je klasika, kterou mi na bolest břicha a průjmy dávali už moje rodiče jako malému dítěti. I po všech těch letech si ho pro sebe i mé děti stále kupuji a mám ho neustále doma v lékárničce, protože s ním mám výborné zkušenosti. Až na výjimky vždy spolehlivě zabralo a zbavilo mě obtíží. Výborné na něm je i to, že je to jednoduchý a tudíž i levný přípravek, který seženete v naprosto každé lékárně a za všechny ty roky se mi ani jednou nestalo, že by ho někde neměli k dostání. Na druhou stranu mu musím vytknout tu barvu, která mě již od doby, co jsem ho poprvé viděla, silně odpuzovala. Když ho navíc rozkoušete, tak vám načerno obarví ústa a jazyk, což taky nevypadá zrovna dvakrát dobře. Je ale pravdou, že to po pořádném vypláchnutí úst zmizí, takže je to jen taková malá nepříjemnost. Suma sumárum ho za sebe hodnotím velmi vysoko a ze svého okolí vím, že jsou s ním spokojení i ostatní lidé.


Slávka Novotná

Skvělý lék, který s sebou už dlouhé roky vozím na každoroční letní dovolenou do Egypta. Zatím nikdy nezklamal, takže jsem s ním nadmíru spokojená.


Lenka Procházková

Aktivní uhlí používáme s kamarádkami již několik let na detoxikaci a pročištění střev v rámci naší každoroční jarní očistné kůry. Všechny s ním máme dobré zkušenosti a cítíme, že nám pomáhá.


Nikola Cihlářová

Je to výborná a spolehlivá věc na téměř jakékoliv akutní zažívací obtíže. Je ale potřeba respektovat fakt, že když máte silné obtíže, tak si ho musíte dát celkem dost, což se ostatně píše i v příbalovém letáku, pokud se nemýlím. Stejně tak záleží na tom, kdo si ho bere. Třeba můj manžel, který je chlap jak hora a má přes sto kilo musí brát dvojnásobek toho co já, aby mu to zabralo. Když vás zkrátka chytne pořádný průjem někde na exotické dovolené, tak vám od něj dvě tabletky ani náhodou nepomohou. Já ho všem doporučuji a komu nepomáhá, ten ho určitě špatně dávkuje.


Jakub Prokeš

Mě při střevních obtížích zabírá živočišné uhlí úplně bez problémů a i nástup účinku je poměrně rychlý. Zatím vždy mi stačilo dávkovat po dvou tabletách. Stačí je rozkousat v ústech a zapít sklenicí vody. Nějakou dobu má sice člověk jazyk obarvený načerno, ale zakrátko to zmizí, takže to není žádná tragédie.


Simona Sládečková

Průjem, zácpa ani nic takového mě nikdy netrápily, ale občas mám problém s nadměrnou plynatostí. Moc to sice neřeším, ale jsou chvíle, kdy se to zrovna dvakrát nehodí a to pak sáhnu právě po živočišném uhlí, které mi tak po půlhodině uleví. Hodnotím ho kladně.


Eva Schejbalová

Zkušeností s živočišným uhlím mám jen pomálu, protože zažívacími obtížemi trpím jen sporadicky, nicméně když jsem ho byla nucena užít, tak mi vždy zaručeně zabralo.


Matěj Fišer

Občas se mi stane, že je mi po nějakém jídle těžko od žaludku. Osvědčilo se mi vzít si na to jednu tabletu aktivního uhlí. Doporučuji.


Barbora Dubová

Živočišné uhlí zabírá na průjem i jiné obtíže s trávením zcela bezchybně, ale při silných obtížích je nezbytné vzít si v rámci jedné dávky opravdu hodně tablet, což fakticky představuje polovinu klasického balení. Reálně na tom samozřejmě není nic špatného, ale nejednomu člověku to připadne moc a tak si jich vezme méně a pak to nemá ten správný účinek, což mám sama odzkoušené.


Helena Veselá

Mám s ním dlouhodobě dobré zkušenosti a při víceméně jakýchkoliv obtížích spojených s trávením sahám vždy nejprve po něm. Výborně se mi osvědčilo na průjmy, ale občas si ho vezmu i na zácpu, byť na ni je lepší nějaké šetrné projímadlo, jako jsou třeba glycerinové čípky. Rozkousávání tablet je sice trochu zvláštní a někomu asi může vadit jistá železná pachuť, ale celkově je chuť především nasládlá, takže se nejedná o nic nepříjemného. Za největší nevýhodu považuji fakt, že mi tablety asi tak na hodinu obarví jazyk načerno, což je na obtíž, když je zrovna pracovní den a já musím v rámci pracovní náplně komunikovat s klienty. Jinak nemám na živočišné uhlí nic dalšího. Je levné, seženete ho v každé lékárně bez předpisu, nenajdete v něm žádnou chemii a můžete ho podávat i menším dětem.


Iveta Jebavá

Párkrát do roka užívám aktivní uhlí v rámci detoxikace střev. Pociťuji na sobě pozitivní účinek a mám více energie. Četla jsem o tom i nějaké studie, takže si myslím, že to není jen placebo efekt, ale že to skutečně funguje.


Stanislav Kolomazník

Je to ne-li nejlepší, tak rozhodně jeden z vůbec nejlepších léků na průjem a další obtíže s trávením. Já osobně preferuji raději variantu tobolek s již rozdrceným živočišným uhlím oproti tradičním celistvým tabletám, které je nezbytné rozkousat v ústech. Vřele živočišné uhlí všem s rozházeným žaludkem a střevy doporučuji.


Dominika Uhrová

Zcela bezpečně zabere za všech okolností, jen je třeba vzít si dostatečné množství tablet, protože jedna, či dvě nemají šanci to utáhnout.


Výrobcem všech výše zmíněných produktů je společnost:

Imuna