Hlen ve stolici – nejčastější příčiny a léčba

By | 3.2.2018

Hlen ve stolici není nijak ojedinělým jevem a objevuje se tu a tam v menším množství u velké části populace, obzvláště po zkonzumování většího množství mléčných výrobků naráz. Panika tedy nezbytně namístě. Jistá obezřetnost by však měla přijít ve chvíli, kdy je ho relativně hodně, objevuje se po delší dobu a navíc je doprovázen dalšími komplikacemi, jako je zvýšená teplota, bolest břicha, nadýmání, hnis ve stolici, krev ve stolici či průjem. V takových případech je nanejvýš pravděpodobné, že se jedná o příznak nějakého onemocnění a v té chvíli je zásadní navštívit lékaře, aby provedl příslušná vyšetření vedoucí k odhalení původu problémů.

Hlen ve stolici

V prvním kroku se většinou provádí takzvané koprologické vyšetření (mnohdy kombinované s rozborem krve), tedy analýza stolice. Odebraný vzorek je vyšetřen na přítomnost nežádoucích bakterií a parazitů. Pakliže je nález negativní, přistoupí se k vyšetřením přímo na pacientovi – kolonoskopie, endoskopie, CT.

Nejčastější příčiny

Stejně jako je tomu v jiných případech i hlen ve stolici může mít poměrně banální a snadno léčitelné příčiny, ale také ty velmi vážné.

1. Infekční onemocnění střev

Infekce střev, obzvláště pak ty bakteriálního původu, naprosto běžně zapříčiňují výskyt hlenu ve stolici. Zcela typické je to u pacientů nakažených salmonelou a kampylobakterem. Nijak nezvyklé to ale není ani u osob postižených úplavicí.

2. Hemoroidy a spol.

Hemoroidy (konkrétně tím myslíme vnitřní hemoroidy), ale také píštěle a další formy narušení tkáně konečníku, naprosto standardně doprovází hlen ve stolici. Dochází zde totiž k nadměrnému dráždění tkáně, která na toto reaguje právě zvýšenou produkcí hlenu. Nezřídka se objevuje i krvácení.

3. Syndrom dráždivého tračníku

Toto funkční střevní onemocnění je hlavně nepříjemné. Reálně nikoho na zdraví ani životě neohrožuje. Projevuje se hlavně nutkavou opakovanou potřebou se vyprázdnit, kterou eskaluje především probíhající stresová situace. Doprovodnými symptomy jsou bolestivost a křeče v břiše, plynatost, průjem a v nejednom případě právě i nadměrná produkce střevního hlenu.

4. Autoimunitní zánětlivé střevní nemoci

Mluvíme zde o ulcerózní kolitidě a Crohnově nemoci, které se projevují těžkými střevními záněty, během nichž je produkován často i hlen (ten je ale v celkovém kontextu těchto nemocí naprosto marginálním problémem). Kromě toho se projevují i hubnutím, krví ve stolici, bolestmi břicha a podobně. V obou případech se jedná se o velmi vážná onemocnění, jejichž příčina není známa a která nejsou léčitelná. Díky moderní medicíně se však u části pacientů daří udržet je alespoň částečně na uzdě. Někteří pacienti však mají v dlouhodobém horizontu těžké zdravotní komplikace nejrůznějšího typu.

5. Potravinové alergie

Hlen může být produkován a následně vylučován společně se stolicí i v rámci alergické reakce jedince na některou ze složek potravy. Klasicky je to třeba lepek. U kojených dětí se takovéto příznaky objevují v rámci reakce na některou ze složek potravy matky (vejce, sója, kravské mléko atp.).

6. Rakovina tlustého střeva

Hlen ve stolici může být současně s jinými projevy příznakem střevního nádoru, který svým růstem dráždí střevní sliznici a ta na to pak reaguje navýšením sekrece. Jedná se ale o méně než více častou příčinu. Hlavním prvotním rozpoznávacím znakem střevního nádoru je především střídání průjmu a zácpy.

Hlen ve stolici u dětí

Výskyt hlenu ve stolici u malých dětí není zpravidla nic ojedinělého a ani trochu nebezpečného. Jde o to, že malé děti ještě neumějí smrkat a tudíž valnou část hlenu spolykají. Hlen následně projde trávicím traktem a je vylučován společně se stolicí.

Hlen ve stolici u dětí

Hlen se však může ve stolici dítěte objevit i za jiných okolností, které ovšem také pro dítě nepředstavují žádnou hrozbu. Zde jsou dvě zcela nejčastější.

  1. Přechod na nemléčné příkrmy: Když u dětí začneme přecházet na nemléčné příkrmy (zelenina, ovoce, maso a tak podobně), což uděláme orientačně asi půl roku po narození, začnou se měnit mnohé vlastnosti stolice. Jedním z doprovodných jevů tohoto přechodu může být právě i přítomnost hlenu ve stolici.
  2. Prořezávání mléčných zubů: U dětí je velmi častý výskyt zeleného hlenu ve stolici v období, kdy se jim začnou prořezávat mléčné zuby. Pokud se jedná o krátkodobou záležitost a není doprovázena jinými nežádoucími příznaky, není nutné se jakkoliv znepokojovat. Na tomto místě pak ještě dodejme, že přítomnost zeleného hlenu může být zapříčiněna i zkonzumováním velkého množství na chlorofyl bohatých potravin (špenát, hrášek, brokolice, chřest, kapusta a podobně), a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Ani v tomto případě není panika namístě.

Výše zmíněné každopádně neznamená, že hlen ve stolici u dítěte nemůže být příznakem nějakého druhu zdravotní komplikace. Pokud se tedy objevuje ve stolici po delší dobu a navíc je třeba ještě doprovázen dalšími zdravotními problémy, raději navštivte s dítětem svého pediatra a celou věc s ním následně konzultujte, abyste možné onemocnění buď vyloučili, či případně zahájili adekvátní léčbu.

Léčba

Léčba samotná se vždy odvíjí od zjištěné příčiny, která jak již bylo zmíněno na začátku, se zjišťuje pomocí jednoho a více různých rozborů, respektive vyšetření. V případě hemoroidů, análních fisur a obdobných komplikací se většinou přistupuje k chirurgickému zákroku. U autoimunitních zánětlivých střevních onemocnění se nasazuje speciální medikace. Bakteriální infekce se standardně léčí pomocí antibiotik. U potravinových alergií a nesnášenlivostí některých složek potravy dochází ke změně stravovacích návyků.

Pakliže je zjištěno, že pacient netrpí žádným onemocněním, nebo komplikací, které by měly za následek hlen ve stolici, což je valná většina případů, přistupuje se k omezení, či v lepším případě úplné eliminaci konzumace nevhodných potravin. V tomto ohledu stojí na prvním místě běžné kravské mléko a výrobky z něj. Ty jsou nahrazovány kozími, ovčími a také rostlinnými alternativami. Doporučuje se též nesladit klasickým rafinovaným bílým cukrem, ale medem a jinými přírodnějšími sladidly. V neposlední řadě je pak vhodné zaměnit jednoduché bílé pečivo z pšeničné mouky za tmavé celozrnné pečivo a další zdraví prospěšné pekárenské výrobky. V celkovém kontextu je potom nanejvýš vhodné konzumovat na denní bází dostatečné množství vlákniny (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, ořechy, psyllium) a probiotika (kysané mléčné výrobky, kvašená zelenina, doplňky stravy) pro lepší fungování zažívání jako celku.