Zde odpovídáme na nejčastější otázky týkající se hemeroidů, na které se lidí ptají. Pokud nenajdete odpověď na vaši otázku zde, určitě ji najdete v některém z článků na tomto webu.
Je správně hemeroidy, nebo hemoroidy?
Správný lékařský termín zní hemoroidy. Většina lidi však říká hemeroidy, což je jakási lidová zkomolenina originálu. Ta je však používána tak často, že ji i mnoho lékařů neoficiálně používá.
Znamená krev ve stolici, že mám hemeroidy?
Nikoliv. Krev ve stolici může mít celou řadu méně, či více závažných příčin. Může se jednat o vcelku banální anální trhlinu, ale také o velice závažný nádor. Pokud se vám tedy krev ve stolici objeví, pak nečekejte ani minutu a neprodleně navštivte svého praktického lékaře, nebo ordinaci proktologie.
Myslím, že mám hemeroidy. Co mám dělat?
Je vcelku jedno, jakou nemoc jste si vy sami diagnostikovali. Lidské tělo je velice komplikovaný celek a jsou případy, kdy si s ním ani doktoři neví rady. Máte-li tedy podezření na nějakou nemoc, navštivte doktora. Žádné lepší řešení neexistuje.
Co hemoroidy vlastně jsou?
Na začátek je třeba říci, že je má úplně každý člověk. Jedná se totiž o cévní pleteně nacházející se v oblasti konečníku, které jsou součástí oběhové soustavy lidského těla. Pakliže tyto cévní pleteně přestanou správně fungovat (např. zanítí se), rozvine se onemocnění nesoucí totožný název.
Je třeba obávat se operace?
Není. Pokud nebudete při prvních příznacích na nic čekat a navštívíte doktora včas, vyřeší se vaše problémy většinou pomocí konzervativní léčby, tedy úpravou stravy, podáváním medikamentů a podobně. V případě, že necháte nemoc lehce rozvinout, může vás čekat jednoduchý ambulantní zákrok. Operace hemeroidů čeká jen pacienty, kteří toto onemocnění nechají zajít až do krajnosti, a to především na základě ignorování problémů a doporučení ošetřujícího lékaře.
Je případný zákrok bolestivý?
Ambulantní zákrok ani operace bolestivé nejsou, protože probíhají v částečné, nebo celkové anestezii. S velmi nepříjemnými pooperačními bolestmi ovšem mohou počítat pacienti, kteří podstoupí některou z operací.
Co dělat, abych se hemeroidům vyhnul?
Na rovinu je třeba říci, že existují faktory, které člověk přes veškerou svou snahu naprosto žádným způsobem neovlivní. Mezi ty řadíme kupříkladu vrozené predispozice. Na většinu faktorů však člověk vliv má. Všechny tyto faktory se dají shrnout do jednoho jediného doporučení. Dodržujte zdravý životní styl! Není to žádné klišé. Bez výjimky všechny pravidelné projevy nezdravého životního stylu potenciálně zvyšují riziko vzniku a rozvoje tohoto onemocnění. Více v článku: Prevence vzniku hemeroidů
Je to vážné onemocnění?
To je dosti závislé na tom, co pro vás slovní spojení „vážné onemocnění“ konkrétně znamená. V obecné rovině se jedná o onemocnění, které je velice snadno léčitelné. Předpokladem ovšem je, že ho začnete řešit ihned poté, co u vás vznikne podezření na to, že jím trpíte. V opačných případech (ty jsou však velmi ojedinělé) může dojít až na poměrně komplikované operace, jejichž výsledkem může být i fekální inkontinence. Sami proto zvažte, zda se vám vyplatí ignorovat potenciální příznaky této nemoci.
Mohou mít hemeroidy i děti?
Ano, mohou. Je to ale velmi nepravděpodobné, což platí obzvlášť u malých dětí. Nepravděpodobné však neznamená nemožné. Při jakémkoliv podezření proto navštivte pediatra.