Jak již bylo řečeno v úvodním článku a jak samotné jejich pojmenování napovídá, vnitřní hemeroidy nalezneme uvnitř těla za řitním otvorem. To vede k tomu, že jejich výskyt nejsme v prvotních fázích schopni odhalit. Vůbec první příznakem, který nám začne napovídat, že bychom mohli mít s vnitřními hemeroidy problém, je krvácení z konečníku, respektive čerstvá krev ve stolici. Pozor, tento příznak může být projevem několika různých onemocnění!
Jak se vnitřní hemeroidy projevují
Na prvním místě je třeba zmínit, že tento typ není provázen bolestivými stavy, a to přinejmenším v počátečních stádiích (vnější hemeroidy bývají naopak velmi bolestivé). Důvodem je fakt, že ve sliznici v místě jejich vzniku nejsou nervová zakončení, která by bolest způsobovala. Pakliže se bolest vyskytne, je dosti pravděpodobné, že došlo k ucpání uzle vnitřního hemeroidu krevní sraženinou, které vede k žilní trombóze. V případě, že k něčemu takovému skutečně dojde, je nezbytné v co nejkratším čase vyhledat lékařskou pomoc, neboť se jedná o akutní stav vyžadující lékařský zákrok.
Za normálních okolností se vnitřní hemeroidy v začátcích projevují v zásadě třemi různými způsoby:
- Čerstvou sytě rudou krví přímo ve stolici nebo v okolí řitního otvoru po defekaci (nález krve na toaletním papíře po utření). V některých případech krev z řitního otvoru rovnou odkapává.
- Pocitem pálení a svědění v oblasti konečníku. To bývá zapříčiněno buď zánětem, který vnitřní hemoroidy vyvolaly, nebo vysokou produkcí hlenu podrážděnou sliznicí.
- Někdy se lze setkat i s případy, kdy pacienti vnitřní hemeroidy uvnitř zadnice jakoby cítí.
Stádia onemocnění
V dosavadním textu jsme psali prakticky výhradně o počáteční fázi tohoto onemocnění, tedy takzvaném 1. stupni. Ve skutečnosti však medicína zná a popisuje celkem čtyři stupně závažnosti této nemoci. Přechod z jednoho stupně na druhý a tedy i rozvoj onemocnění zapříčiňuje pochopitelně především ignorování problému ze strany pacienta a jeho neochota problém konstruktivně řešit. Nyní si pojďme říci, jak každé ze stádií vypadá.
1. stupeň
Projevem je výskyt čerstvé krve ve stolici, na toaletním papíře nebo v záchodové míse během návštěvy toalety (někteří pacienti krvácejí z konečníku i krátce po vyprázdnění). Dalším nikoliv však tak častým symptomem může být bolest nebo pocit zvýšeného tlaku v oblasti konečníku. Při léčbě tohoto stádia je přistupováno především ke konzervativním léčebným praktikám. Aplikuje se mast na hemeroidy, čípky na hemeroidy či gel a postižený se koupe v léčebných koupelích. Nutná je též změna stravovacích návyků.
2. stupeň
V tomto stádiu již dochází k výhřezu vnitřních hemeroidů ven z konečníku. Tento výhřez je nicméně dočasný a objevuje se pouze během defekace, po jejímž ukončení se vše vrátí do normálu. U tohoto stupně je možné některým pacientům pomoci ještě konzervativními metodami léčby, ale v nejednom případě je nezbytné provést chirurgický zákrok v podobě podvázání hemoroidů.
3. stupeň
U tohoto stádia již nedochází k samovolnému navrácení vnitřních hemeroidů zpět do konečníku, ale je nutné zatlačit je zpět manuálně. Pro odstranění problému je nutná operace hemeroidů.
4. stupeň
Toto nejzávažnější stádium již rozhodně není banální záležitostí. Výhřez vnitřních hemeroidů a sliznice je trvalý a jakékoliv snahy o jejich navrácení zpět do útrob těla jsou naprosto zbytečné. Stejně jako u třetího stupně platí, že se řešení problému neobejde bez chirurgického zákroku. Nutno pak podotknout, že třetí a zvláště pak čtvrtý stupeň mohou být velmi bolestivé.
Jak léčit vnitřní hemoroidy
Něco málo již bylo zmíněno výše, ale realita je taková, že pokud budete ke svému tělu přistupovat zodpovědně, můžete problémy s tímto onemocněním zatrhnout již v začátku. Vůbec prvním krokem by měla být návštěva lékaře. Je to velmi důležité, protože prvotní projevy vnitřních hemeroidů mohou být projevem mnoha dalších nemocí. Je tedy nutné, aby vám osoba pro diagnózu nemoci zmocněná (tedy doktor, ideálně proktolog) řekla, že se skutečně jedná o vnitřní hemeroidy. Pakliže se tato diagnóza potvrdí a vy se nacházíte v prvopočátcích nemoci, je poměrně snadné se jí zbavit a zabránit její progresi. Nejpodstatnější je vyvarovat se trvalému a dlouhodobému dráždění hemoroidů a sliznice. Docílíte toho tak, že svému tělu zajistíte pravidelnou defekaci, během které bude docházet k vyprazdňování dostatečně měkké a vlhké sliznice.
Jak toho dosáhnete:
- Přijímejte dostatečné množství potravin s přirozeně vysokým obsahem vlákniny. Jedná se především o zeleninu, celozrnné pečivo, luštěniny a ovoce. Vypomoct si můžete i doplňky stravy v podobě rozpustné vlákniny.
- Dodržujte pitný režim, a to jak co do množství, tak co do pravidelnosti.
- Nevysedávejte na toaletě déle, než je nezbytně nutné. Jinými slovy, ihned po dokončení vyprazdňování učiňte potřebné hygienické kroky a odejděte.
- Když se vám chce „na velkou“, tak ihned běžte a nenechávejte to na později.
- Provozujte nějaký druh nesedavé fyzické aktivity (například cyklistika vhodná není).
- Vyhýbejte se alkoholu.
- Nekuřte.
- Nejezte pálivá jídla.
- Striktně dodržujte hygienické návyky.
- Snižte svou tělesnou váhu, pakliže je nadměrná.
Diagnóza
Dnešní uspěchaná doba a nebývalým množstvím informací nabitý internet v mnohém nahrává tomu, aby se lidé léčili pokud možno svépomocí. To je i případ hemeroidů a je jedno, zda se jedná o vnitřní hemeroidy, nebo o vnější hemeroidy. V případě těch vnitřních je však situace o to horší, že člověk skutečně není schopen říci, zda je má, nebo ne (pokud tedy již nemá výhřez) do doby, než navštíví ordinaci lékaře, který stanoví diagnózu. Znovu tedy všem návštěvníkům tohoto webu připomínáme, aby při jakémkoliv jejich podezření na vnitřní hemeroidy v prvním kroku navštívili ordinaci doktora, který je prohlédne
Co vás v ordinaci čeká
Není třeba se čehokoliv bát, či se jakkoliv stydět. Hemeroidy jsou dnes zcela běžným onemocněním a trpí jimi značná část populace vyspělého světa. Vyšetření hemeroidů provede doktor buď rukou, nebo s pomocí takzvaného anoskopu/rektoskopu. Je to sice lehce nepříjemné, a to vzhledem k okolnostem především psychicky (větší ostych bude mít zřejmě mužská část populace), ale nejedná se o nic drastického a trvá to jen krátkou chvíli.
Pokud byste hledali výmluvy, proč doktora s vaším problémem nenavštívit, nebo nechali převládnout svůj stud nad zdravým rozumem, pak bychom vás chtěli varovat. Počáteční banální nepříjemnosti s vnitřními hemeroidy jsou jen slabým odvarem toho, co vás může potkat, když nebudete situaci řešit a necháte toto onemocnění propuknout v jeho plné síle. S doktory pak můžete strávit mnohonásobně více času a hlavně můžete mít doživotní komplikace. Navštivte proto svého lékaře!