Průjem je forma poruchy zažívání, která je způsobena nějakým druhem nemoci, nebo narušení střevní rovnováhy. Jedná se o stav, kdy máme neodkladnou potřebu vyprazdňovat se mnohokrát za den, přičemž naše stolice jako taková má vodnatou až kašovitou konzistenci. V závažnějších případech se může ve stolici vyskytovat krev, hlen a hnis, můžeme mít bolesti břicha a vysokou horečku, trpět malátností nebo zvracet. V zásadě existují dva druhy průjmů – akutní a chronický. Ten akutní trvá zpravidla jen několik málo dnů, v krajních případech pak několik málo týdnů. Za chronický se považuje situace, kdy problémy přetrvávají u pacienta déle než jeden měsíc.
Akutní průjem
Při akutním průjmu není nutné se nijak zvlášť znepokojovat, protože se v drtivé většině případů nejedná o nic neobvyklého a naše zdraví ohrožujícího. V tomto ohledu tvoří jistou výjimku děti a starší osoby, u nichž by mohlo hrozit vysoké riziko dehydratace a následků s tím spojených. Akutní průjem trápí většinu lidí 2 až 3 dny, ale jsou i situace, kdy je to otázka jen 1 dne, či naopak pár týdnů. Dvěma nejčastějšími příčinami jsou střevní infekce (bakteriálního, nebo virového původu) a nevhodná strava. Co se týče stravy jako takové, pak je zajímavé, že se z hygienického i zdravotního hlediska nemusí jednat o stravu závadnou. Stačí jen, abyste na tuto stravu nebyli zvyklí, nebo zkonzumovali určité stravy nadměrné množství. To je ostatně problém, který potrápí nejednoho návštěvníka některé z exotických zemí.
Na tomto místě jen v krátkosti dodejme, že léčba není nijak komplikovaná. Naprostým základem je dostatečný příjem tekutin (jednou z nejlepších možností je neslazená minerální voda bez bublinek), dietní strava a případně i podávání některého z vhodných léků. Problematice léčby akutního průjmu se však více věnujeme o něco níže v tomto článku.
Chronický průjem
Chronický, respektive dlouhodobý průjem není sice ani zdaleka tak častý, jako ten akutní, avšak není radno ho příliš podceňovat. Škála nemocí a poruch, které za ním mohou stát je velice široká a v nejednom případě se jedná o zdravotní stavy velmi vážně a mnohdy i život přímo ohrožující. Z těch častějších jmenujme například zvýšenou funkčnost štítné žlázy, Crohnovu nemoc, rakovinu tlustého střeva, cukrovku, ulcerózní kolitidu, celiakii, zánět slinivky břišní, různá onemocnění ledvin, jater a žlučníku či nějaký druh otravy (například železem). Ať už je příčina chronického průjmu jakákoliv, vždy neprodleně navštivte lékaře, který přímo, nebo nepřímo zajistí vyšetření vedoucí k odhalení původu problému. Za žádných okolností situaci nepodceňujte a nesnažte se problém vyřešit samoléčbou. Za jistých okolností by to mohlo být dokonce kontraproduktivní.
Možnosti léčby
Jak již bylo řečeno, u dlouhodobých průjmů závisí na tom, jaké onemocnění za nimi stojí a vzhledem k tomu, že se jedná o nemoci v základu naprosto odlišné, nemá cenu se na tomto místě na toto téma nějak rozepisovat. Zde se proto budeme věnovat prakticky výhradně léčbě akutního průjmu, tedy tomu, který během života potrápí naprosto každého, a to s velkou pravděpodobností více než jedenkrát.
Největší hrozbou pro naše tělo při průjmu je odvodnění těla, neboli dehydratace a s ní spojená ztráta minerálů. Reálně je nebezpečná pro naprosto každého, ale více ohrožuje obecně náchylnější děti a osoby v pokročilém věku. Zcela nejdůležitější proto je při průjmu dostatečně pít. Ne všechny tekutiny jsou však vhodné. Nejlépe uděláte, když budete pít neperlivou minerální vodu bez cukru. Vhodný je i kuřecí vývar a čaj. Zcela se naopak vyhněte limonádám, džusům a kávě. Samostatnou kapitolu pak tvoří alkoholické nápoje, které sami o sobě mohou stát za vznikem průjmu (těm se proto vyhněte obloukem).
Ve stravě se omezte na konzumaci banánů, piškotů, vařené bílé rýže, bílého pečiva, sucharů, brambor a vařené mrkve. Jakmile se začne váš stav zlepšovat, můžete přidat i libové kuřecí maso. Všem ostatním potravinám se alespoň dočasně vyhněte, což platí speciálně pro tučná a mastná jídla (o těch navíc smažených ani nemluvíme).
Urychlit léčbu a zlepšit svůj aktuální stav můžeme s pomocí léků, respektive léčivých přípravků. Jejich podávání není vždy a priori nezbytné, nicméně z pochopitelných důvodů to asi většina lidí přivítá. Existují tři základní typy těchto léků, které se označují jako antidiarhoika. Liší se svým působením a tedy i vhodností co se týče příčin daných průjmových obtíží. Jedná se o střevní antiseptika, střevní adsorbencia a střevní antimotilika.
Střevní antiseptika
Mají antibakteriální charakter, a proto jsou vhodná zejména při průjmech infekčního původu, což se často týká mimo jiné i cestovatelských průjmů.
Příklad: ENDIARON
Vyrábí se ve formě potahovaných tablet. Hlavní léčivou látkou je cloroxinum. Užívat ho mohou dospělí, mladiství i děti, přičemž minimální hmotnost léčené osoby musí přesahovat 40 kilogramů. Standardní dávkování představuje 1 tableta třikrát denně. U většiny pacientů dojde k vyléčení během 2 až 3 dnů. Při závažnějších obtížích může léčba trvat déle, a to až 10 dní, nicméně v těchto případech by se měl pacient poradit o podávání se svým ošetřujícím lékařem. Používat Endiaron déle než 10 dní v kuse se nedoporučuje.
Střevní adsorbencia
Jejich hlavní devizou je schopnost vázat na sebe nejrůznější látky a některé vybrané druhy bakterií. Určeny jsou tedy především k léčbě průjmů způsobených otravou jídlem, nebo konzumací nějakého nevhodného jídla. Do jisté míry jsou schopny poradit si i s méně závažným infekčním průjmem. Vyráběny jsou buď na bázi všem dobře známého živočišného uhlí, nebo na bázi přírodního jílu.
Příklad: SMECTA
Jedná se o prášek, z něhož se rozpuštěním ve vodě připraví nápoj. Hlavní léčebnou složku tvoří diosmectitum. Smecta je vhodná pro všechny pacienty. Její užívání by však mělo být v ideálním případě konzultováno s lékařem, a to u dětí mladších 3 let a těhotných a kojících žen. Dávkování a způsob podávání se u jednotlivých skupin osob liší, tudíž je nezbytné přečíst si v každém jednotlivém případě příbalový leták. Dospělými by měla být užívána maximálně 1 týden, dětmi pak nanejvýš 3 dny. Pakliže po této době nedojde k odeznění problémů, navštivte lékaře, s nímž budete svůj stav konzultovat.
Střevní antimotilika
Jedná se o léky na různé bázi, jejichž hlavním úkolem je utlumit činnost střev a tedy oddálit potřebu vyprázdnění. Z obecného hlediska se jedná o přípravky velmi účinné a lze s nimi léčit akutní i chronický průjem. Fakticky však neléčí příčinu průjmu jako takovou. Současně je nutné bedlivě dodržovat dávkování, protože při jejich nadměrném užívání lehce dojde ke vzniku opačného problému, kterým je zácpa.
Příklad: IMODIUM
Jedná se o tvrdé tobolky určené k vnitřnímu užití. Léčebná složka je loperamidi hydrochloridum. Imodium mohou užívat dospělí, mladiství a děti od 6 let věku. Dávkování se odvíjí od hmotnosti pacienta a pohybuje se od 2 do maximálně 8 tobolek za den. Pakliže neodezní akutní průjem do dvou dnů, je nezbytné konzultovat další užívání s lékařem.
DŮLEŽITÝ DODATEK K LÉČBĚ
Pokud budete léčit průjem pomocí léků, potažmo léčebných přípravků, mějte na paměti, že se to s ničím nesmí přehánět. Toto platí zvláště pro akutní průjem způsobený střevní bakteriální infekcí. Pokud byste ho totiž léčili přespříliš intenzivně a ne zcela vhodným přípravkem, mohlo by dojít k nahromadění bakterií a jimi produkovaných toxických látek ve střevech a jejich následnému pronikání do dutiny břišní. Tento stav je známý jako toxické megakolon. Při jeho propuknutí můžete mít trvalé zdravotní následky a velmi reálně můžete být i ohroženi na životě. DBEJTE PROTO VŽDY POKYNŮ UVEDENÝCH V PŘÍBALOVÝCH LETÁCÍCH!
Léčba a prevence pomocí probiotik, prebiotik a eubiotik
Pro osoby, které trpí problémy s trávením téměř jakéhokoliv povahy (průjmu nevyjímaje), je nanejvýš vhodné konzumovat cíleně probiotika, prebiotika a eubiotika. Lze je užívat jak při problémech právě probíhajících, tak jako prevenci před jejich vznikem. Co přesně se pod každým z těchto názvů skrývá?
Probiotika
Jako probiotika označujeme některé kmeny bakterií, jež výrazným způsobem napomáhají našemu trávení, a tudíž je jejich přítomnost v našem těle žádoucí. S jejich pomocí je utvářena takzvaná střevní mikroflóra. Nejčastěji se lze setkat s mléčnými bakteriemi, jejichž přirozeným zdrojem jsou přírodní kysané mléčné výrobky, jako je jogurt, kefír, zákys, kyška a tak podobně. Tělo jimi však můžeme zásobit i pomocí nejrůznějších doplňků stravy.
Příklad: SWISS LAKTOBACILY 5
Probiotický přípravek ve formě tablet obsahující kombinaci celkem 5 různých bifidobakterií a laktobacilů. Napomáhá správnému průběhu trávení, obnovuje střevní mikroflóru, zlepšuje imunitu. Jeho užívání je vhodné jako obecná prevence před zažívacími obtížemi, prostředek zajištění správného fungování trávicího traktu při užívání antibiotik i jak doplňkový prostředek léčby při průjmech a zácpě.
Prebiotika
Prebiotika jsou stravou probiotik. Jinými slovy probiotika bez prebiotik nemají šanci na přežití, protože by prostě neměli co jíst. Z chemického hlediska se jedná o oligosacharidy, které lidské tělo není schopno strávit. Dvěma nejdůležitějšími je všem určitě dobře známá vláknina a také inulin. Dobrým přirozeným zdrojem je česnek, meruňky, kořen čekanky, cibule, artyčok, pórek, jablka a prakticky vlastně všechny druhy ovoce, zeleniny a luštěnin, ořechů a celozrnných obilnin. Pokud nejste schopni dostat do sebe z jakýchkoliv důvodů dostatečné množství vlákniny skrze přirozenou stravu, pak je možné i ji zakoupit jako doplněk stravy. Nejčastěji jako psyllium.
Příklad: PSYLLIUM DR. POPOV
Psyllium je ve vodě rozpustná vláknina získaná z obalů semen jitrocele indického. Kromě jiných přínosů je vyhledávané především pro svou výbornou schopnost zlepšovat kvalitu stolice a zajišťovat pravidelné vyprazdňovaní. Jeho konzumace je doporučována jako prevence před řadou zažívacích obtíží a velmi často je vyhledáváno těhotnými ženami a osobami, které trápí průjem, zácpa a hemoroidy.
Eubiotika
Eubiotika jsou látky, které vytvářejí příznivé prostředí pro život naší střevní mikroflóry. Působí dvěma směry. Jednak regulují činnost nežádoucích bakterií v našich střevech a zamezují jejich množení. V opačném směru pak podporují růst, množení a činnost bakterií žádoucích – probiotik. Jsou tedy velmi vhodným doplňkem stravy při zažívacích problémech nejrůznějšího charakteru.
Příklad: HYLAK FORTE
Hylak Forte je tekutý přípravek obnovující přirozený stav střevní mikroflóry. Jeho užívání je vhodné především při průjmech, zácpách a obtížích je doprovázející způsobených střevními infekcemi, léčbou antibiotiky a rozličnými důvody spojenými s pobytem v cizokrajných zemích. Jeho léčebnými složkami jsou escherichiae coli metabolita, enterococci faecalis metabolita, lactobacilli acidophili metabolita a lactobacilli helvetici metabolita. Užívat ho mohou všechny věkové kategorie, a to včetně kojenců. Těhotné a kojící ženy vždy jen po konzultaci s lékařem.
Fyziologie funkce střev a jak průjem vzniká
Střevy člověka projde každý den cca 10 litrů tekutin (záleží pochopitelně na velikosti, zdravotním stavu a tak dále). Zhruba jednu čtvrtinu z toho tvoří tekutiny, které během dne dostaneme do svého těla konzumací nápojů a jídel. Zbylé tři čtvrtiny tvoří tekutiny produkované jinými orgány jako je třeba žaludek, játra nebo slinné žlázy. Za normálních okolností je u zdravého člověka cca 98% všech těchto tekutin nazpět vstřebáno do těla tenkým a tlustým střevem. Na vyloučení v rámci stolice tak zbývají maximálně 2 dcl tekutin denně. Pokud je tento systém fungování nějak narušen, dochází k hromadění tekutin ve střevech, ředění stolice a tedy i průjmu.
Závažná onemocnění spojená s akutním průjmem
Ačkoliv jsou bakteriemi způsobené infekční průjmy zpravidla banální, existují i zde případy, kdy může jít doslova o život, a to během velmi krátké chvíle. Takovými případy je například onemocnění bakteriemi salmonelózy, úplavice či cholery. Průjem jimi způsobený bývá mnohem závažnější a součástí stolice bývá mnohdy krev a hlen. Samostatnou kapitolou je pak poslední jmenovaná cholera, kdy stolici tvoří bez nadsázky jen obarvená voda. Při jejím propuknutí dochází u člověka ke ztrátám vody i hodně přes 20 litrů za den a úplnému vyčerpání zásob draslíkových iontů. To vede k úplnému zhroucení homeostázy v těle, což znamená pro pacienta jediné, a to smrt.
Závažná onemocnění a poruchy spojené s chronickým průjmem
Již v úvodní části tohoto článku jsme se krátce věnovali problematice chronického průjmu. Ten je mnohem závažnější než průjem akutní a hlavně je prakticky vždy spojen s nějakým druhem méně či více závažné nemoci. Pojďme se nyní společně podívat na ty nejčastější a něco málo si o nich řekněme.
Autoimunitní onemocnění střev
Na místě je zmínit hlavně dvě konkrétní, a to Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu. Obě dvě tyto nemoci jsou bohužel zatím jen relativně málo prozkoumané a prakticky nic se neví ani o jejich vzniku. Jsou to tedy takzvané idiopatické nemoci – bez známé příčiny propuknutí. Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida se v mnoha ohledech liší, ale v rámci našeho tématu jsou si hodně podobné. Během jejich průběhu dochází k aktivaci imunitního systému, který následně napadá střevní stěny. Tím vzniká zánět provázející těžké průjmy, velmi nepříjemné bolesti břicha a celková slabost. Stolice vyprazdňovaná během průjmu mnohdy obsahuje krev, hleny a občas i hnisavé části.
Rakovina
Střevní nádory mají tendenci dávat o sobě vědět obdobími, kdy se u postižené osoby neustále dokola střídají průjmy a zácpy. Osoby pozorující na sobě tyto příznaky by měly být velmi obezřetné. To platí zvláště pro nás v České republice, neboť jsme na prvním místě v Evropě v rámci počtu nemocných s velmi nebezpečnou rakovinou tlustého střeva (kolorektální karcinom).
Celiakie (alergie na lepek)
Tato nemoc je založena na aktivaci imunitního systému při zkonzumování potraviny obsahující lepek (jeho hlavním zdrojem jsou obilniny). Imunitní systém naneštěstí začne napadat kromě lepku i střevní stěnu, což se pochopitelně projeví zánětem a vším, co je sním spojeno. Jedinou avšak naprosto účinnou léčbou je zcela vyřadit lepek obsahující potraviny z jídelníčku. Celiakie má u různých osob velmi rozličný průběh. Zatímco u některých je velmi závažný, u jiných je naopak prakticky nedetekovatelný a odhaduje se, že nezanedbatelná část postižených osob u sebe toto onemocnění nikdy neodhalí. Osoby, které svou celiakii neléčí, respektive nevyřadí lepek ze své stravy, se prokazatelně vystavují zvýšenému riziku vzniku některých nádorů.
Nemoci žlučníku a slinivky
V případě, že se do střev z důvodu nějaké nemoci nedostává žluč ze žlučníku, či sekrety ze slinivky břišní, dochází k nedokonalému trávení potravy, čímž vzniká průjem. Typické je to třeba pro zánět slinivky břišní, nebo pro poruchu odtoku žluči ze žlučníku do střeva.
Zvýšená funkce štítné žlázy
Když u člověka nastane problém se zvýšenou funkcí štítné žlázy, začne se do těla uvolňovat zvýšené množství hormonů. Jedním z mnoha projevů tohoto stavu je pak i průjem.